Odczuwasz niepokój i zmęczenie, dokuczają ci bóle stawów, szwankuje wzrok, a brzegi tęczówki otacza ciemny pierścień - to wszystko może wskazywać na niedobór siarki w organizmie. Pierwiastek ten odpowiada nie tylko za dobry stan zdrowia, ale i atrakcyjny wygląd. To właśnie od siarki zależą lśniące włosy i mocne paznokcie. Gdzie jej szukać i jak rozpoznać jej niedobór?

 

Człowiek składa się w 0,25 procenta z siarki. Pierwiastek ten wchodzi w skład wszystkich komórek organizmu, zwłaszcza tych zawierających duże ilości białka, czyli włosów, skóry czy mięśni. Siarka jest składnikiem cysteiny, metioniny, tauryny, glutationu, kwasu liponowego, biotyny, witaminy B1 oraz koenzymu A.

Stanowi budulec tkanki łącznej i wpływa na elastyczność stawów. Odpowiednie jej stężenie działa przeciwzapalnie, regeneracyjnie i uzupełniająco w obrębie chrząstek stawowych. Równie ważną rolę pełni w procesie przemiany tłuszczowej, węglowodanowej oraz w procesach energetycznych. Wraz z fosforem i manganem jest bardzo ważna dla pracy mózgu i nerwów.

Reklama

 

Na włosy, skórę i paznokcie

Siarka, jako podstawowy składnik białka (keratyny) skóry, włosów i paznokci oraz kolagenu odpowiada za ich dobrą kondycję i młody wygląd. To od niej zależy ładny połysk włosów i twardość paznokci. Kolor włosów również zależy od obecności tego pierwiastka - im więcej siarki w pokarmie, tym włosy jaśniejsze (ciemniejsze włosy wskazują na zwiększoną ilość azotu w diecie). Dużo siarki zawierają włosy kręcone, a najwięcej rude.

To dlatego siarka znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Np. szampony przeznaczone do mycia włosów tłustych, z łupieżem oraz do skóry głowy skłonnej do podrażnień też mają w swoim składzie siarkę. Oczyszcza ona skórę głowy i włosy z łoju i innych zanieczyszczeń oraz odżywia je.

Kąpiele siarkowe zmiękczają i złuszczają naskórek, co sprawia, że skóra staje się lepiej nawilżona, miękka, sprężysta i odmłodzona. Siarka jest niezwykle pomocna w leczeniu wielu chorób skóry, takich jak np. trądzik, egzema, atopowe zapalenie skóry.

 

Na wątrobę

Wątroba jest największym i najpracowitszym narządem w naszym organizmie, dlatego powinniśmy o nią szczególnie zadbać i oszczędzać. Dla wątroby zabójcze są nawet niewielkie ilości alkoholu wypijanego systematycznie, nikotyna oraz metale ciężkie. Kuracje siarkowe mogą przyczynić się do odtrucia wątroby. Siarka przyczynia się do wydzielanie kwasów żółciowych i protoplazmy, a także silnie oddziałuje na skórę. 75 proc. siarki skumulowanej w organizmie jest utleniane do siarczanów i wydalane z moczem .

 

Objawy i skutki niedoboru siarki na skutek niewłaściwej diety

  • wypadanie i matowienie włosów
  • kruchość i łamliwość paznokci
  • bladość i wiotczenie skóry
  • obniżenie nastroju, rozbicie i ogólny niepokój
  • ciemny pierścień wokół tęczówki oka
  • kłopoty ze wzrokiem
  • dolegliwości stawowe

 

Nadmiar siarki

Nieznana jest norma dzienna zapotrzebowania na ten pierwiastek. Przyjmuje się, że jeżeli zaspokojone zostaną potrzeby organizmu w białko, to pokryje to też zapotrzebowanie na siarkę. Objawy i skutki przedawkowania siarki też nie są znane. Nie stanowi ona żadnego zagrożenia toksycznego, gdyż jej nadmiar jest systematycznie wydalany z moczem.

 

Źródła siarki w pożywieniu:

  • produkty wysokobiałkowe (mięso i podroby, jaja, mleko)
  • warzywa (cebula, czosnek, pietruszka, chrzan, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha, groch, kapusta, brokuły, kalafior, soczewica, karczoch, owies)
  • owoce (truskawki, morele, awokado)