Krwiak, zwany pospolicie siniakiem, to wynik nagromadzenia się krwi w tkankach na skutek uszkodzeń naczyń krwionośnych. Najczęściej jest całkowicie niegroźny, gdyż z powodu niewielkich rozmiarów stosunkowo łatwo się wchłania.

 

Krwiak może być niebezpieczny, gdy powoduje ucisk na ośrodki ważne dla życia, takie jak mózg czy serce, albo gdy jest zlokalizowany na przykład wewnątrz czaszki.

 

Jak powstaje?

Najczęściej krwiaki powstają w wyniku urazów (upadki, bójki czy uderzenia twardym przedmiotem (kamieniem itp.). Takie zdarzenia często skutkują uszkodzeniami wielu podskórnych naczyń krwionośnych, czemu może towarzyszyć także stan zapalny, czyli obrzęk i ból.

Reklama

 

Zła krzepliwość, leki

Większa podatność na pojawienie się krwiaków może występować w przebiegu chorób, w wyniku których upośledzone jest krzepnięcie krwi, lub podczas przyjmowania niektórych leków (takich jak aspiryna czy heparyna).

Wiele osób myli krwiaka z wylewem wewnętrznym, a to różnica. W wyniku wylewu uszkodzone są duże naczynia krwionośne, a samo krwawienie jest mocne i obfite.

 

Od czerwonego do żółtego

Krwiak zazwyczaj ulega wchłonięciu. Zmienia wówczas kolor – od czerwonego poprzez ciemnogranatowy, a następnie różne odcienie brązu do żółtego.

Do powikłań krwiaka należy krwotok, zakażenie i ucisk. Dlatego duże krwiaki muszą być skonsultowane z lekarzem chirurgiem.

 

Pomoc doraźna

Wszystko zależy od miejsca wystąpienia krwiaka, wymiarów, przyczyny, objawów i tempa narastania.

Co robić w przypadku pojawienia się krwiaków pourazowych:

  • krwiak śródstawowy: staw trzeba unieruchomić (opatrunek uciskowy)
  • krwiak towarzyszący złamaniu: unieruchomić tę część ciała (np. kończynę)
  • stłuczenie: na miejsca stłuczenia (np. na mięśnie kończyn, mięśnie pośladków, klatkę piersiową, jamę brzuszną itd.) położyć zimny kompres, w miarę możliwości bezpośrednio po urazie (czyli wtedy, gdy krew wypływa z uszkodzonych naczyń).

Chodzi o to, żeby zminimalizować jego skutki i przyspieszyć wchłanianie. Dlatego ważne jest, aby interwencja była jak najszybsza. Im szybsze działanie – tym mniejszy siniak.

 

Groźne krwiaki

Szczególne odmiany krwiaka to:

  • krwiak tętniący
    Powstaje wówczas, gdy przerwaniu ulegną wszystkie warstwy ściany tętnicy. Po pewnym czasie (parę tygodni) zostaje otoczony torebką, wytworzoną przez przylegające tkanki. W takim krwiaku zazwyczaj znajdują się skrzepliny.
  • krwiak śródczaszkowy
    Powstaje w ograniczonej okolicy wnętrza czaszki. Jest najpoważniejszym następstwem urazu głowy. W zależności od umiejscowienia dzieli się na krwiaki: podokostnowe, nadtwardówkowe, podtwardówkowe i podpajęczynówkowe.
  • krwiak opłucnej
    Tworzy się w następstwie uszkodzenia naczyń międzyżebrowych lub miąższu płuca przez złamany fragment żebra, albo rany klatki piersiowej. W takim wypadku należy wykonać zdjęcie RTG chorego w pozycji siedzącej. Jest też jeden sposób leczenia: należy wprowadzić dren i odessać krwiaka.
  • krwiak podpaznokciowy
    Zlokalizowany pod jego płytką. Ma ciemnosine zabarwienie i towarzyszy mu ból. Może prowadzić do powikłań (zakażenia).

Żyj długo