UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde
 • Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie

  Witam
  Od dłuższego czasu żona zaciąga długi i bierze pożyczki. Dwa lata temu zrobiłem rozdzielność majątkową. Pomimo tego nadal zaciąga długi. Byliśmy ...
  M
 • Jak długo gotować wodę, by nie pogorszyć jej smaku...

  Obecnie w wodociągowej wodzie jest stosunkowo mało fluoru, bo wodę czyści się ozonem i w ogóle bardziej przyjaźnie. Ozon dość szybko się rozkłada, wię...
  Pawcio

Skręcenie barku

Skręcenie barkuSkręcenie barku to uraz, do którego dochodzi wskutek przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie ramiennym. Obok zwichnięć i podwichnięć jest dosyć częstą kontuzją tego stawu. Może też być jedną przyczyn tak zwanego zespołu bolesnego barku.

 

Warto zwrócić uwagę na różnice między zwichnięciem, podwichnięciem (czyli zwichnięciem częściowym) a skręceniem. Potocznie te pojęcia traktuje się zamiennie, co jest błędem. Zwichnięcie polega na takim uszkodzeniu stawu, w którym tworzące go kości przestają się ze sobą stykać. Podwichnięcie ma charakter lżejszy – powierzchnie stawowe stykają się ze sobą, ale ich wzajemna pozycja jest nieprawidłowa. Są to zawsze bardzo bolesne kontuzje. Skręcenie również oznacza ból. Wiąże się ono natomiast z uszkodzeniem części miękkich (takich jak torebka stawowa i więzadła), czemu towarzyszą: obrzęk i krwawe wylewy oraz ból i – oczywiście – trudności w poruszaniu.

Reklama
Reklama

 

Skręcony bark należy unieruchomić. Można także nałożyć zimny okład. Chroni to przed większym uszkodzeniem stawu i łagodzi ból. Zmniejszą go też doustne środki przeciwbólowe, które warto podać.

Takie doraźne działania, jeśli nawet przynoszą ulgę, nie zwalniają z obowiązku szukania pomocy i porady lekarza. Po prześwietleniu stawu uzna on, czy kontuzja nie wymaga interwencji chirurga, koniecznej na przykład przy zerwaniu więzadeł.

Jeśli ból trwa długo, a chory ze zrozumiałych względów ogranicza ruch i oszczędza kontuzjowane miejsce, to istnieje realne niebezpieczeństwo trwałego ograniczenia ruchomości barku wskutek zrostów i przykurczów. Aby do tego nie dopuścić, zaleca się fizykoterapię.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA