MENU:
Reklama
AZ Tape
AZ Tape
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Zwichnięcie rzepki

  Niesamowity ból. Nie mogłam czekać na NFZ, musiałam iść prywatnie do lekarza. Padło na ArtroCenter i nie żałuję, bo leczenie przebiegło bez żadnych ko...
  Robaczek
 • 7 sposobów jak zadbać o dobry wzrok

  Trzeba dbać o wzrok nie tylko za pomocą okularów ale też za pomocą diety. Warto spożywać produkty bogate w witaminy ale też suplementy diety np. gold ...
  Wojtek
 • Jak oczyścić organizm

  Zacznę od tego, że w poważnie ciężkim stanie jest moja matka. jest osłabiona i wychudzona. U osób dorosłych nie widać anoreksji. Ale jest w bardzo cię...
  mruczus
 • Jak oczyścić organizm

  [I][B][B][B]Trzeba dodać, że podczas stosowania głodówki jeśli organizm jest niedożywiony pojawiają się myśli samobójcze. Trzeba pamiętać, że dla orga...
  mruczuś

Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowegoDo skręcenia stawu skokowego (właściwie skokowo-goleniowego) czy, jak mówimy potocznie, skręcenia nogi w kostce lub po prostu kostki, dochodzi bardzo często. Jest to najpowszechniejszy uraz tego właśnie stawu. Przytrafia się osobom w różnym wieku, ale najbardziej narażeni są nań ludzie młodzi i bardzo aktywni ruchowo, tacy jak choćby sportowcy amatorzy.

 

Z pozoru błaha i bardzo popularna kontuzja bywa niekiedy powodem długotrwałych kłopotów, zwłaszcza gdy zostanie zbagatelizowana. Może wtedy doprowadzić do niestabilności stawu, a w przyszłości – do zmian zwyrodnieniowych w jego obrębie.

 

Staw skokowy i urazy

Staw skokowy łączy kości podudzia (piszczelową i strzałkową) oraz stopy (poprzez kość skokową). Umożliwia złożone ruchy stopy (dzięki współpracy z kośćmi i stawami leżącymi poniżej kości skokowej).

Staw skokowy jest wyjątkowo podatny na urazy. Są one właściwie na porządku dziennym w życiu każdego z nas. Powodują je potknięcia na nierównej powierzchni, niefortunne stąpnięcie czy zeskok z wysokości. Mówiąc ogólnie – przyczyną kontuzji jest złe ustawienie stopy względem podłoża, z czym mamy do czynienia głównie w czasie biegu, zeskoku czy szybkiego chodu po nierównym podłożu.

Może wtedy dojść do skręcenia lub do złamania. Skręcenie następuje najczęściej w wyniku działania tak zwanego mechanizmu supinacyjnego – stopa odwraca się podeszwą do strony wewnętrznej i kompleks więzadeł po stronie bocznej ulega naciągnięciu. Boczna kostka boli wtedy i puchnie. Ból (zwłaszcza w trakcie ruchu) i obrzęk kostki bocznej to bardzo charakterystyczny objaw skręcenia. Niekiedy w kontuzjowanej okolicy powstają zasinienia skóry, co sugeruje również uszkodzenia więzadeł.

 

Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia stawu skokowego, zależnie od skali uszkodzenia:

I   – naciągnięcie

II  – naderwanie

III – zerwanie więzadeł otaczających staw skokowy z uszkodzeniem torebki stawowej.

Zdjęcie rentgenowskie niestety nie wykazuje nieprawidłowości. W celu postawienia diagnozy należy wykonać badanie USG i rezonans magnetyczny. Możliwa jest wtedy ocena stawu skokowego i jego uszkodzeń w czasie rzeczywistym, co jest bardzo ważne przy ocenie więzadeł.

 

Skręcenie bywa często mylone ze zwichnięciem stawu skokowego – bardzo poważną kontuzją, wiążącą się z dużymi uszkodzeniami wewnątrz stawu i towarzyszącą czasem złamaniom kości. Zwichnięcie wymaga szybkiego nastawienia i unieruchomienia. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne.

Reklama
Reklama
Reklama

1 577,00 zł.

 

Leczenie skręcenia

Leczenie skręceń stawu skokowego zależy od kilku czynników, między innymi od wieku i poziomu aktywności fizycznej pacjenta, rozległości uszkodzeń oraz powtarzalności skręceń.

W ciągu pierwszych godzin po urazie stosuje się zasadę RICE, to znaczy Rest (z angielskiego ‛odpoczynek’ – unieruchomienie), Ice (‛lód’ – chłodzenie), Compression (‛ucisk’), Elevation (‛podniesienie’ chorej kończyny). Zaraz po postawieniu prawidłowej diagnozy jest czas na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W przypadkach skręceń bez uszkodzeń więzadłowych zaleca się ograniczenie aktywności ruchowej przez około 7 dni. W tym czasie można stosować fizjoterapię.

Uszkodzenie więzadeł komplikuje terapię, która nie wyklucza też zabiegu operacyjnego.

 

Komplikacje

Konsekwencją niepełnego wyleczenia pierwszego skręcenia stawu skokowego mogą być kolejne nawracające kontuzje tego typu i późniejsza przewlekła niestabilność stawu skokowo-goleniowego. Pacjent odczuwa to jako „uciekanie” tego stawu. Świadczy to o uszkodzeniu więzadeł. Trzeba je rekonstruować chirurgicznie.

 


Sklep Poradnia.pl poleca