Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził badania, z których wynika, że należymy do najbardziej zalergizowanych społeczeństw świata. Co czwarty rodak cierpi na jakąś formę alergii. Aż 67 proc. z nich to kobiety.

 

Alergia (uczulenie) to nadwrażliwość na kontakt z alergenem, czyli obcą substancją wywołującą nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu. Najprościej można powiedzieć, że do alergii dochodzi wówczas, gdy układ immunologiczny zbyt agresywnie reaguje na substancje, które nie stanowią dla niego zagrożenia. Niestety, w związku z rozwojem cywilizacji, skażeniem środowiska, spożywaniem wysoko przetworzonej żywności dochodzi do tego coraz częściej.

Pierwsze objawy alergii mogą się pojawić u niemowląt, ale również u trzydziesto- czy czterdziestolatków, którzy nigdy przedtem nie mieli żadnych tego typu problemów zdrowotnych.

Reklama

 

Najczęstsze alergie

Zdecydowanie najwięcej osób ma alergię pyłkową. Występuje ona wiosną, kiedy wiatr unosi pyłki kwitnących roślin i traw. Tego rodzaju uczulenie objawia się kichaniem, kaszlem, wodnistym katarem, zapaleniem spojówek i dusznościami. Objawy te mogą występować łącznie, może się jednak zdarzyć, że zauważymy u siebie tylko jeden z nich, na przykład drapanie w gardle.

Z badań wynika, że ponad 8 proc. uczulonych ma alergię na kurz. U tych osób pojawia się alergiczny nieżyt nosa, kłopoty z drogami oddechowymi i świąd. W przewlekłych stanach dołącza się zmęczenie, osłabienie, bóle głowy i problemy z koncentracją. Objawy nasilają się w okresie jesienno-zimowym (kiedy są zamknięte okna i grzeją kaloryfery), a ustępują na świeżym powietrzu.

Na liście najczęściej występujących alergii wysoko plasują się również alergie na sierść zwierząt (zazwyczaj kotów). Może o nich świadczyć łzawienie oczu, kaszel, kłopoty z oddychaniem i problemy skórne. Niestety, uczulenie na sierść rozwija się w każdym wieku – także u tych, którzy wcześniej nie mieli alergii w wyniku kontaktu ze zwierzętami.

 

Czy można wyleczyć?

Niestety, wciąż nie ma terapii, która raz na zawsze uwolniłaby ludzi od alergii. Chorym przepisywane są leki przeciwhistaminowe, które często powodują różnego rodzaju objawy uboczne. Pacjenci są też poddawani odczulaniu – immunoterapia jest w tak naprawdę jedyną metodą, która w sposób przyczynowy pozwala pozbyć się tego rodzaju problemów zdrowotnych. Dlatego zaleca się też leczenie objawowe (np. stosowanie sprayów do gardła w przypadku alergii wziewnych).