UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

stwierdzono umnie zespul sojgera sliniaka cz to horoba przewlekla jak ja sie leczy

Codziło Panu zapewne o zespół Sjögrena. Jest to choroba z grupy chorób reumatycznych. Jest  to choroba tkanki łącznej. Najczęściej dotyczy stawów i przebiega wówczasz z dokuczliwymi bólami stawów i mięśni a także ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Zwłaszcza stawów kończyn.
Przyczyny wystąpienia tego zespołu, podobnie jak chorób reumatycznych w ogóle nie są do końca poznane. Są teorie o etiologii infekcyjnej, pisze sie także o genetycznym jego uwarunkiowaniu. Ale najpewniej należy do tzw. chorób autoimmunologicznych.
Postać śliniankowa, o którą Pan pyta to zaburzenia pracy gruczołów ślinowych. Manifestują się one produkcją niedostatecznej ilość śliny, która skutkuje suchością śluzówek jamy ustnej. Proces ten prowadzi w efekcie do zmian zapalnych w obrębie jamy  ustnej, co zwieksza podatność śluzówek na infekcje wtórne. Proces ten może tez dotyczyć jelita cienkiego, narządu wzroku obejmujac gruczoły łzowe. Zespół ten stanowi duży problem diagnostyczny, zaś charakterystyczne dla niego jest to, że najczęściej występuje nie samodzielnie, ale wraz z innymi schorzeniami tkanki łącznej. Leczenie zależy od wielu czynników, m.in. tego jakie schorzenie jej towarzyszy i pozostawmy je lekarzowi. W przypadku zajęcia jamy ustnej powinna być ona systematycznie nawilżana. Suchość oka likwiduje się poprzez zakraplanie odpowiednimi kroplami. Nie leczona zespół Sjögrena może przyczynić się nawet do powstania chłoniaków.