Najwyższy czas, by przemysł spożywczy uznał, że świeże i suszone owoce mają takie same właściwości i mogą być stosowane zamiennie w codziennej diecie. Suszone brzoskwinie, daktyle, figi, rodzynki i śliwki powinny być włączone do codziennego jadłospisu obok świeżych owoców.

„Suszone owoce są doskonałym źródłem rozpuszczalnego błonnika w naszej diecie” – mówi Dr Gallaher, jeden z naukowców zajmujących się badaniem właściwości owoców. – „Tak jak świeże owoce, suszone charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym i mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobom metabolicznych”.

 

 

Dietetyk, dr Arianna Carughi, dodaje, że suszone owoce są jednym z najbogatszych źródeł potasu. Zawierają szereg ważnych, bioaktywnych związków fenolowych oraz witamin i minerałów charakterystycznych dla różnych gatunków owoców. Ale to nie koniec ich zalet.

„Badania nad suszonymi greckimi jagodami wykazały, że w warunkach laboratoryjnych powstrzymują one niektóre rodzaje raka” – mówi dr Kailora z Grecji. – „Co prawda mechanizm, który za tym stoi, nie jest jeszcze znany, ale wiemy, że wyciąg z suszonych owoców powstrzymuje rozmnażanie komórek rakowych, zabija je i zwalcza stan zapalny”.

Problemem jest to, że skłaniamy się do zjadania tylu suszonych owoców, ile zjedlibyśmy świeżych, czyli w stosunku wagowym 1:1 (100 g suszonych owoców zamiast 100 g świeżych owoców). Tymczasem woda, która składa się na wagę owocu, jest usuwana w procesie suszenia. Zawartość cukru w owocach suszonych wydaje się być nieproporcjonalnie wyższa, niż w świeżych. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę wielkość porcji i wagę wody okazuje się, że naturalne cukry owocowe i kalorie mają takie same wartości w obu rodzajach owoców.

Zwiększenie konsumpcji warzyw i owoców zmniejsza ryzyko otyłości i chorób przewlekłych. Pomimo prowadzenia różnych kampanii i działań edukacyjnych, różnica pomiędzy zalecaną a spożywaną ilością owoców jest nadal dość duża na całym świecie.

W wielu krajach (między innymi w Argentynie, Kanadzie, Australii, Francji, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA) suszone owoce zostały włączone na listę zalecanych produktów spożywczych, które powinny stanowić składnik codziennej diety.

Biorąc pod uwagę właściwości odżywcze, a także naturalną możliwość długotrwałego przechowywania, łatwość transportu i magazynowania, całoroczną dostępność i względnie niskie koszty, suszone owoce są bardzo dobrym produktem, który może skutecznie zwiększyć codzienną ilość spożywanych owoców.

Dowody naukowe przemawiające za tym, że suszone owoce są równie dobre i pożyteczne, jak ich świeże odpowiedniki, oferują dietetykom silne argumenty za wdrożeniem ich do codziennej diety, a nas wszystkich zachęcają do spożywania suszonych owoców.

 

Źródło: Eurekalert.org