UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Suszone owoce są równie zdrowe co świeże

Suszone owoce są równie zdrowe co świeżeNajwyższy czas, by przemysł spożywczy uznał, że świeże i suszone owoce mają takie same właściwości i mogą być stosowane zamiennie w codziennej diecie. Suszone brzoskwinie, daktyle, figi, rodzynki i śliwki powinny być włączone do codziennego jadłospisu obok świeżych owoców.

„Suszone owoce są doskonałym źródłem rozpuszczalnego błonnika w naszej diecie” – mówi Dr Gallaher, jeden z naukowców zajmujących się badaniem właściwości owoców. – „Tak jak świeże owoce, suszone charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym i mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobom metabolicznych”.

 

 

Dietetyk, dr Arianna Carughi, dodaje, że suszone owoce są jednym z najbogatszych źródeł potasu. Zawierają szereg ważnych, bioaktywnych związków fenolowych oraz witamin i minerałów charakterystycznych dla różnych gatunków owoców. Ale to nie koniec ich zalet.

„Badania nad suszonymi greckimi jagodami wykazały, że w warunkach laboratoryjnych powstrzymują one niektóre rodzaje raka” – mówi dr Kailora z Grecji. – „Co prawda mechanizm, który za tym stoi, nie jest jeszcze znany, ale wiemy, że wyciąg z suszonych owoców powstrzymuje rozmnażanie komórek rakowych, zabija je i zwalcza stan zapalny”.

Problemem jest to, że skłaniamy się do zjadania tylu suszonych owoców, ile zjedlibyśmy świeżych, czyli w stosunku wagowym 1:1 (100 g suszonych owoców zamiast 100 g świeżych owoców). Tymczasem woda, która składa się na wagę owocu, jest usuwana w procesie suszenia. Zawartość cukru w owocach suszonych wydaje się być nieproporcjonalnie wyższa, niż w świeżych. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę wielkość porcji i wagę wody okazuje się, że naturalne cukry owocowe i kalorie mają takie same wartości w obu rodzajach owoców.

Zwiększenie konsumpcji warzyw i owoców zmniejsza ryzyko otyłości i chorób przewlekłych. Pomimo prowadzenia różnych kampanii i działań edukacyjnych, różnica pomiędzy zalecaną a spożywaną ilością owoców jest nadal dość duża na całym świecie.

W wielu krajach (między innymi w Argentynie, Kanadzie, Australii, Francji, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA) suszone owoce zostały włączone na listę zalecanych produktów spożywczych, które powinny stanowić składnik codziennej diety.

Biorąc pod uwagę właściwości odżywcze, a także naturalną możliwość długotrwałego przechowywania, łatwość transportu i magazynowania, całoroczną dostępność i względnie niskie koszty, suszone owoce są bardzo dobrym produktem, który może skutecznie zwiększyć codzienną ilość spożywanych owoców.

Dowody naukowe przemawiające za tym, że suszone owoce są równie dobre i pożyteczne, jak ich świeże odpowiedniki, oferują dietetykom silne argumenty za wdrożeniem ich do codziennej diety, a nas wszystkich zachęcają do spożywania suszonych owoców.

 

Źródło: Eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA