UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Szanta zwyczajna – właściwości lecznicze

Szanta zwyczajna – właściwości leczniczeSzanta zwyczajna, zwana po rosyjsku szandra obyknowiennaja, po łacinie Marrubium vulgare zmienia stan biochemiczny błon śluzowych, a jednocześnie upłynnia i odkaża wydzielinę, ułatwiając jej wydalanie. Przy tym działa łagodnie, nie wysusza błon śluzowych, lecz oczyszcza je. Zauważono też jej korzystny wpływ na serce, nie bezpośrednio, lecz przez układ nerwowy. To bardzo korzystne działanie znane jest i wykorzystywane od niepamiętnych czasów.

 

Stosuje się ją przy dychawicy oskrzelowej, rozedmie, przewlekłym nieżycie oskrzeli, uporczywym kaszlu, a także przy żółtaczce, schorzeniach nerwowych, chorobach gorączkowych, obrzękach, kamicy nerkowej, obrzękach wątroby i śledziony i w ogóle osłabieniu czynności trawiennych. A jako lek pomocniczy przy grypie, zapaleniu opłucnej i zaburzeniach czynności serca. Napar z 15–40 g ziela zaparzonych w litrze wody, pije się dwa–trzy razy dziennie po pół szklanki.

Reklama
Reklama

 

Zewnętrznie stosuje się szantę do płukania gardła i przepłukiwań przy upławach, zwykle w połączeniu z rumiankiem. Bardzo duże dawki naparów, wywarów czy maceratów z szanty pobudzają układ naczyniowy, znacznie zwiększają czynności wydalnicze skóry i nerek oraz wywołują biegunkę, należy ją więc stosować oględnie.

 

Wiesława Kwiatkowska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA