UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Toksyczne metale w szminkach i błyszczykach do ust

Toksyczne metale w szminkach i błyszczykach do ustOłów, chrom, kadm, aluminium – to tylko niektóre ze szkodliwych metali, które mogą się znajdować w szminkach i błyszczykach do ust. Są one szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Jaki wpływ te metale mają na nasze zdrowie?

 

Choć Unia Europejska nie zezwala na dodawanie do kosmetyków szkodliwych metali, to jednak występują one w śladowych ilościach w takich produktach, jak błyszczyki i pomadki. Zazwyczaj wynika to z zanieczyszczenia niektórych składników używanych do ich produkcji. Niekiedy też ich opakowania są metalowe i to również może mieć wpływ na wysokie stężenie niepożądanych pierwiastków. Tymczasem kadm, ołów, chrom i aluminium w zbyt dużych ilościach mogą powodować groźne dla zdrowia skutki.

Reklama
Reklama

 

Badania naukowe

Naukowcy z University of California przeprowadzili badania 32 produktów do malowania ust (błyszczyków i pomadek powszechnie dostępnych marek). Wyniki były niepokojące. Okazało się bowiem, że aż w 24 z nich wykryto ołów, choć na szczęście w stężeniu nieprzekraczającym dopuszczalnych norm dziennego spożycia. Znaleziono również kadm, chrom, aluminium oraz pięć innych toksycznych metali. Niektóre z nich w dłuższym okresie użytkowania mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem. Badania nie wykazały natomiast związku między kolorem pomadki a ilością zawartych w niej metali. Nie stwierdzono również, by ich stężenie było większe w szminkach niż w błyszczykach.

 

Wpływ na zdrowie

Wpływ niektórych metali ciężkich na zdrowie człowieka jest szczególnie niebezpieczny, zwłaszcza jeśli dotyczy dzieci. Małe dziewczynki często lubią się bawić kosmetykami mamy, robiąc sobie nimi makijaż. Niestety, szminka lub błyszczyk są najczęściej „zjadane” przez malca i właśnie w ten sposób szkodliwe składniki trafiają do jego organizmu. Należy pamiętać o tym, że dla dziecka żaden poziom ołowiu nie jest bezpieczny. Chrom może powodować raka żołądka oraz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Mangan może uszkodzić układ nerwowy.

 

Statystyki

Statystyczna kobieta maluje usta błyszczykiem lub szminką dwa razy dziennie, używając przy tym łącznie około 24 mg kosmetyku. Stosowanie pomadek ze średnią częstotliwością powoduje absorpcję chromu w ilości niekiedy przekraczającej jego dopuszczalną dobową dawkę.

 

Uwagi

Kobiety w ciąży oraz dzieci powinny unikać stosowania błyszczyków oraz pomadek do ust. Osoby używające tych kosmetyków w nadmiarze powinny ograniczyć ich używanie do minimum lub też zmniejszyć ilość nakładanego produktu o połowę.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA