UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  To choroba śmiertelna drugi etap juz sie pojawia w szpitalu niestety Syn nie przeżył ...
  Nic nie idzie zrobic tylko czekac na poprawienie wyników mysle...
  Nieszczęśliwy
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  Ja kupuję najczęściej na stronie firmy Lehning: http://www.lehning.pl/index
  Zamawiam zawsze Urarthone dla męża na dnę moczanową i dla całej rodziny L52...
  basia
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  Moim zdaniem właśnie temat homeopatii jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach kiedy wszystko nafaszerowane jest chemią, a zwłaszcza te kolorowe table...
  katerina

Tularemia – choroba odzwierzęca

Tularemia – choroba odzwierzęcaTularemia to choroba zakaźna wywołana przez bakterię o nazwie Francisella tularensis (stąd nazwa schorzenia). W piśmiennictwie medycznym występuje także jako „gorączka zajęcza”. Pierwsze jej przypadki opisano w 1911 roku.

 

Początkowo bakteria ta atakowała dziko żyjące zwierzęta, zwłaszcza gryzonie, a także zające i króliki oraz kuropatwy, wróble i wrony. Potem przeniosła się na zwierzęta domowe (owce, bydło, świnie, psy, koty) i ptactwo (kury, przepiórki). Po pewnym czasie zaczęła jednak atakować również ludzi kontaktujących się z zakażonymi zwierzętami.

 

Epidemiologia

Tularemia jest chorobą rzadką. Nie przenosi się z człowieka na człowieka. Jest podatna na antybiotykoterapię. Naturalne ogniska tularemii rejestrowano w USA, Meksyku, Kanadzie, Jugosławii, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Skandynawii, Turcji, na terenach byłego Związku Radzieckiego, w Japonii i wielu krajach Azji.

W Polsce liczba zachorowań regularnie się zmniejsza:

 • w latach 1949–1971 zanotowano 517 przypadków
 • w latach 1972–1979 zanotowano 43 przypadki
 • w latach 1980–1989 zanotowano 26 zachorowań
 • w latach 1990–1999 zanotowano 7 zachorowań w Białostockiem
 • w latach 2000–2009 zanotowano 21 przypadków

{jumi

 

Drogi zakażenia

U ludzi tularemia jest najczęściej rozpoznawana w środowiskach wiejskich, a także wśród myśliwych i pracowników masarni.

Wyróżnia się dwa typy choroby. Typ A tularemii występuje głównie w Ameryce Północnej, a typ B (o łagodniejszym przebiegu) – w Azji i Europie.

Do zakażenia dochodzi przez skórę i błony śluzowe dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego.

Tularemią można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, jego odchodami bądź skórą, a także spożywając mięso chorego zwierzęcia czy – najczęściej latem – poprzez ukłucie zarażonych komarów i kleszczy.

 

Objawy i leczenie

Objawy tularemii pojawiają się najczęściej po kilku dniach od zakażenia, niekiedy jednak okres wylegania choroby trwa nawet do trzech tygodni.

W przypadku zakażenia przez kontakt skóry bądź śluzówek z materiałem zakaźnym w miejscu inwazji pojawia się grudka, ewoluująca w krostkę, która po pewnym czasie zmienia się w owrzodzenie.

Objawy ogólne przybierają postać uogólnionej infekcji z wysoką gorączką, bólami głowy, mięśni i gardła. Do tego dochodzi suchy kaszel oraz ból za mostkiem i duszności. Niekiedy pojawia się biegunka, nudności i wymioty. Potem, w konsekwencji rozwoju choroby, nasila się brak apetytu, który prowadzi do utraty wagi. Może się też pojawić odczyn węzłowy.

Sprawdzonymi środkami w leczeniu choroby są antybiotyki – streptomycyna, tetracyklina, gentamycyna.

Nie ma jeszcze skutecznej szczepionki przeciw tularemii. Przebywając na terenach, na których choroba ta występuje, należy po prostu unikać kontaktu z chorymi zwierzętami oraz ukłuć owadów.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA