UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

U mojej 16-to letniej córki,pod wpływem zimna ,występują objawy białych a następnie siniejących palców rąk i stóp. ,co to może być za choroba ,jakie wykonać badania i do jakiego lekarza się udać.

Sinienie dłoni, zwłaszcza po wyjściu z ciepłego pomieszczenia na mróz, czy w silnym stresie to przypadłość dość powszechna. Przyczyną tej przykrej dolegliwości jest najczęściej Zespół Raynaud'a. Raynauda', bo tak nazywał się lekarz francuski, który po raz pierwszy ja opisał. Charakterystyczne dla tego zespołu są napadowe – trwające od 15 do 30 minut - skurcze tętnic palców dłoni. W efekcie tych skurczów dochodzi do niedokrwienia obwodowych części rąk. Najczęściej objawy te występują w Chorobie Raynaud'a, która dotyczący zwłaszcza kobiet, głównie po 40-tym roku życia. Ale objaw ten występuje w niektórych schorzeniach, jak choćby cała paleta schorzeń reumatycznych - reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, czy twardzina układowa, zapalenia naczyń o podłożu autoimmunologicznym, miażdżyca tych naczyń, niedociśnienie, nerwica, zaburzenia układu wegetatywnego, zaburzenia hormonalne, nikotynizm a nawet choroba wibracyjna. Niekiedy winowajcą są leki, np. przeciw nadciśnieniowe, czy antykoncepcyjne..

Wspomniany wyżej objaw Raynaud'a można podzielić na trzy fazy. Najpierw, w wyniku skurczu naczyń blednie skóra dłoni. Potem, gdy krew zalega w obkurczonych naczyniach, skóra zaczyna sinieć. W ostatniej fazie skóra czerwienieje. Zmianom skórnym towarzyszy ból, który następnie przechodzi w nie mniej przykre uczucie pieczenia. Wprawdzie ta gra naczyniowa występuje najczęściej na dłoniach, ale bywa też obserwowana na skórze stóp, nosa, czy uszu. I nie należy tego problemu ignorować, gdyż w skrajnych przypadkach może dochodzić, i niestety dochodzi, do nieodwracalnych zmian w obrębie palców, a nawet do ich martwicy. Aby do tego nie doprowadzić, należy skontaktować sie z lekarzem rodzinnym, który powinien sobie z tym poroblemem poradzić, bądź skieruje do specjalisty. On też zaleci odpowiednie badania i leczenie
Tak więc leczenie farmakologiczne pozostawiając lekarzom, warto wspomnieć o domowych sposobach. Po pierwsze należy wprowadzić systematyczny tryb życia, unikać stresu, nadmiernej ekscytacji i wyeliminować palenie papierosów. Należy też chronić dłonie, stopy, uszy i twarz przed wystawieniem ich na nadmierny chłód (rękawice, skarpety, czapki, opaski na uszy czy osłanianie twarzy na mrozie chustą).

Skuteczne też są okłady z naparu imbiru stosowane na dłonie i stopy, kąpiele stóp i dłoni w wywarach z takich roślin leczniczych, takich jak limba, głóg czy jemioła. Niekiedy doskonały efekt daje naprzemienne zanurzania dłoni i stóp w wodzie zimnej i gorącej.

Nie do przecenienia w walce z zespołem Raynoud'a jest odpowiednia dieta. Powinna być ona niskotłuszczowa, tłuszcze w większości powinny być pochodzenia z roślinnego i z niektórych – zwłaszcza oceanicznych ryb.