UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Umiarkowane ćwiczenia aerobowe poprawiają pamięć starszych ludzi

Umiarkowane ćwiczenia aerobowe poprawiają pamięć starszych ludziJeżeli osoby w starszym wieku przez dłuższy czas systematycznie wykonują umiarkowane ćwiczenia fizyczne powiększa się ich hipokamp, a co za tym idzie – poprawia się pamięć przestrzenna. Do takiego wniosku doszli naukowcy z kilku amerykańskich ośrodków uniwersyteckich na podstawie jednego z pionierskich eksperymentów skupiających się na osobach starszych, u których stwierdzono już atrofię hipokampa – elementu układu limbicznego mózgu odpowiedzialnego za różne aspekty pamięci.

 

Uczestniczyło w nim 120 osób prowadzących siedzący tryb życia, które nie wykazywały oznak demencji. Ochotnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup – pierwsza trzy razy w tygodniu chodziła po bieżni przez 40 minut dziennie, druga – wykonywała ćwiczenia ograniczone do rozciągania i wzmacniania mięśni. U wszystkich pacjentów wykonano obrazowanie rezonansem magnetycznym przed rozpoczęciem eksperymentu, po 6 miesiącach jego trwania i po zakończeniu.

Ochotnicy ćwiczący aerobik odnotowali zwiększenie rozmiarów prawego i lewego hipokampa o odpowiednio 2,12% i 1,97%. Ten sam obszar mózgu u osób, które wykonywały głównie ćwiczenia polegające na stretchingu, wzrósł odpowiednio o 1,40 i 1,43%.

W takich samych odstępach czasu jak badania rezonansem magnetycznym, uczestnicy eksperymentu przeszli testy pamięci. Ćwiczący aerobik wykazali poprawę funkcjonowania pamięci w porównaniu do jej stanu przed rozpoczęciem eksperymentu, co łączy się ze zwiększeniem się hipokampu. Autorzy eksperymentu zbadali również kilkanaście biomarkerów związanych ze stanem zdrowia mózgu – włącznie z neurotroficznym czynnikiem mózgowym (BDNF), który jest niewielką molekułą zaangażowaną w procesie uczenia się i zapamiętywania. Naukowcy stwierdzili, że zmiana wielkości hipokampa jest powiązana z wydzielaniem większych ilości BDNF.

„Przywykliśmy do myśli, że zanikanie hipokampa w późniejszym okresie życia jest praktycznie nieuniknione – mówi Kirk Erickson, profesor psychologii na Uniwersytecie w Pittsburghu i główny autor opracowania. – Nam jednak udało się wykazać, że nawet umiarkowane ćwiczenia fizyczne wykonywane systematycznie już po roku mogą zwiększyć jego rozmiary. Mózg na tym etapie życia nadal przechodzi modyfikacje”.

„Uzyskane przez nas wyniki są szczególnie interesujące, ponieważ sugerują, że nawet najbardziej umiarkowana aktywność fizyczna ludzi w starszym wieku może prowadzić do istotnych usprawnień w funkcjonowaniu ich pamięci i poprawy stanu zdrowia mózgu” – podsumowuje Art Kramer, jeden ze współautorów opracowania.

 

Źródło: www.physorg.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA