Skóra na ustach jest inna niż na pozostałych częściach ciała. O wiele cieńsza, delikatniejsza, pozbawiona owłosienia oraz gruczołów łojowych, co sprawia że bardzo szybko przesusza się, odwadnia, pierzchnie, a w konsekwencji - starzeje. Żeby usta były jędrne i pełne, trzeba je odpowiednio pielęgnować.

 

Mocne unerwienie ust sprawia, że są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju bodźce. Z jednej strony zapobiega to wewnętrznym oparzeniom, z drugiej sprawia, że dotyk (np. podczas pocałunku) staje się przyjemny.

Mocne unerwienie idzie w parze z silnym unaczynieniem. Do tego usta pokryte są bardzo cienką warstwą nabłonka, przez który prześwitują naczynia krwionośne. Nabłonek ten jest dość ubogi w melaninę – pigment nadający skórze kolor. To wszystko sprawia, że usta mają czerwoną barwę, choć nie zawsze. Gdy np. silnie zmarzniemy, a krążenie mocno zwolni, stają się sine.

Reklama

 

Dwa razy po trzy

Usta składają się z dwóch warg: górnej (labium superius) oraz dolnej (labium inferius). Każda z nich ma trzy warstwy. Pierwsza to skóra (u człowieka występuje czerwień wargowa), kolejna jest warstwą mięśniową (najważniejszy jest mięsień okrężny ust) oraz trzecia warstwa – błona śluzowa, wyściełająca usta od wewnątrz i tworząca wędzidełka (czyli pionowe fałdy błony śluzowej w kształcie trójkąta). Wyróżnia się wędzidełko wargi górnej oraz wędzidełko wargi dolnej.

Wargi zawierają gruczoły łojowe. Ta część twarzy pozbawiona jest za to gruczołów potowych i owłosienia.

O kształcie ust w dużej mierze decydują ich kąciki, które powstają przez połączenie górnej i dolnej wargi, a także obwódka ust (między czerwienią a bielą). Na kształt ust ma wpływ także linia tworząca górną wargę z mniejszym lub większym zagłębieniem (łuk Kupidyna) oraz przedłużenie od nosa do warg, zwane rynienką wargową.

 

Ruchomość warg

Za poruszanie ust nie odpowiada mięsień okrężny warg, lecz mięśnie twarzy obniżające lub unoszące usta.

 

Suche i spierzchnięte

Pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych (niska temperatura, duża wilgotność powietrza, suche powietrze, silne słońce) usta mogą zrobić się suche, bądź spierzchnięte. Ta część twarzy pozbawiona jest bowiem warstwy rogowej, a więc warstwy ochronnej. Brakuje tu także gruczołów łojowych, a jedynym źródłem wilgoci jest ślina (oblizując usta właśnie je wysuszamy). Usta więc bardzo szybko się odwadniają, marszczą i uszkadzają. Dlatego o tę część twarzy trzeba szczególnie dbać, stosując rożnego rodzaju preparaty ochronne i nawilżające.

 

Ciekawostki

Dużą rolę, w przypadku ust, odgrywa pora roku. Górna warga jest bardziej narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne zimą. To dlatego, iż światło słoneczne odbija się wówczas od śniegu. Z kolei latem promienie słoneczne padają prostopadle, co sprawia, że na negatywne skutki ich działania bardziej narażona jest warga dolna.

Na ustach znajdują się zagłębienia (bruzdy), które tworzą system połączonych ze sobą linii. Ich ślad jest niepowtarzalny, inny u każdego człowieka, podobnie jak w przypadku linii papilarnych.