UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

w jaki sposob mozna wykryc obecnosc trichobezoara w przewodzie pokarmowym? Czy tomografia komputerowa jamy brzusznej byłaby najlepszym wyjsciem? Jezeli tak to czy z kontrastem (jod czy siarczan baru?)?

Trichobezoar należy do grupy bezoarów, zwanych inaczej kamieniami rzekomymi jelit. Oczywiście nie jest to prawdziwy kamień, a jedynie kolisty twór który poza jelitami cienkim i grubym może też znajdować się w przełyku, żołądku, dwunastnicy a nawet w odbytnicy.

O trichobezoarze mówimy, gdy w jego składzie – poza resztkami pokarmowymi znajdują się włosy. Mamy też inne bezoary - zawierające resztki roślinne fitobezoary, czy farmakobezoary – twory zawierające leki.

Do ich powstania dochodzi przy utrudnionym przesuwaniu się treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.

Początkowo „właściciel” takiego „kamienia nie odczuwa żadnych związanych z jego obecnością dolegliwości. Niekiedy jednak u „nosiciela” występują nudności, brak apetytu, ciężar w żołądku, ból brzucha. Chyba że bezoar doprowadzi do niedrożności układu pokarmowego – wówczas objawy są burzliwe.

Może też bezoar spowodować podrażnienie śluzówek przewodu pokarmowego, ich owrzodzenie a nawet stan krwotoczny. Najczęściej bezoar wykrywa się podczas gastro bądź kolonoskopii. Można tez dostrzec go na zdjęciu rtg. duże bezoary usuwa się operacyjnie, drobne za pomocą środków przeczyszczających.