UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

w jaki sposob mozna wykryc obecnosc trichobezoara w przewodzie pokarmowym? Czy tomografia komputerowa jamy brzusznej byłaby najlepszym wyjsciem? Jezeli tak to czy z kontrastem (jod czy siarczan baru?)?

Trichobezoar należy do grupy bezoarów, zwanych inaczej kamieniami rzekomymi jelit. Oczywiście nie jest to prawdziwy kamień, a jedynie kolisty twór który poza jelitami cienkim i grubym może też znajdować się w przełyku, żołądku, dwunastnicy a nawet w odbytnicy.

O trichobezoarze mówimy, gdy w jego składzie – poza resztkami pokarmowymi znajdują się włosy. Mamy też inne bezoary - zawierające resztki roślinne fitobezoary, czy farmakobezoary – twory zawierające leki.

Do ich powstania dochodzi przy utrudnionym przesuwaniu się treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.

Początkowo „właściciel” takiego „kamienia nie odczuwa żadnych związanych z jego obecnością dolegliwości. Niekiedy jednak u „nosiciela” występują nudności, brak apetytu, ciężar w żołądku, ból brzucha. Chyba że bezoar doprowadzi do niedrożności układu pokarmowego – wówczas objawy są burzliwe.

Może też bezoar spowodować podrażnienie śluzówek przewodu pokarmowego, ich owrzodzenie a nawet stan krwotoczny. Najczęściej bezoar wykrywa się podczas gastro bądź kolonoskopii. Można tez dostrzec go na zdjęciu rtg. duże bezoary usuwa się operacyjnie, drobne za pomocą środków przeczyszczających.