Spierzchnięte usta, suche łokcie i pięty – to problemy, z którymi musimy się zmagać każdego dnia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jest na to jednak prosty, niedrogi, a przede wszystkim skuteczny sposób: wazelina. Nie tylko chroni ona naszą skórę, lecz także dobrze sobie radzi jako środek zabezpieczający w gospodarstwie domowym.

 

Wazelina jest tłustą, bezzapachową, mazistą substancją, która powstaje z mieszaniny węglowodanów parafinowych. Ma wysoką temperaturę topnienia i jest nierozpuszczalna w wodzie. Wyróżnia się cztery rodzaje wazeliny: techniczną, żółtą, białą oraz kosmetyczną. Wazelina techniczna jest barwy brązowej i stosuje się ją jako środek przeciwkorozyjny. Biała i żółta najczęściej służą jako składniki leków farmaceutycznych. Różnią się od siebie stopniem oczyszczenia. Wazelinę białą otrzymuje się przez ponowne oczyszczenie żółtej. Natomiast wazelina kosmetyczna powstaje z wazeliny białej, barwników oraz substancji zapachowych.

Reklama

 

Zastosowanie

Wazelina ma wszechstronne zastosowanie w kosmetologii oraz farmacji. Nie wchłania się przez skórę, nie rozpuszcza się w wodzie i jest idealnym środkiem poślizgowym. Te cechy sprawiają, że wazelina jest surowcem stosowanym w farmacji do sporządzania maści, a w kosmetologii występuje jako składnik kremów, balsamów, pomadek oraz środków do masażu ciała. Wazelina tworzy barierę ochronną na suchej, popękanej i podrażnionej skórze, która dzięki temu szybko staje się nawilżona i elastyczna.

 

Kosmetyczne porady

Wazelinę można z powodzeniem używać do nawilżania łamliwych końcówek włosów, popękanych pięt, suchych łokci, a także jako środek zmiękczający skórki przy paznokciach. Doskonale chroni usta przed spierzchnięciem, a cerę przed słońcem, wiatrem i mrozem. Wazelinę można zastosować także do stylizacji brwi, nadając im tym samym lśniący, przyciemniony wygląd. Nałożona na kości policzkowe da efekt dodatkowego ich uwypuklenia. Dzięki jej zastosowaniu na suche partie skóry (łokcie, kolana) przed użyciem samoopalacza, unikniemy nieestetycznie wyglądających zacieków. Idealnie nadaje się również jako zabezpieczenie przed plamami tworzącymi się na skórze podczas domowego farbowania włosów. Wystarczy wetrzeć ją w okolice narażone na zabarwienie (kark, skronie, miejsca za uszami) przed rozpoczęciem farbowania.

 

Wazelina w gospodarstwie domowym

Wazelina powinna znaleźć swoje miejsce na półce ze środkami do pielęgnacji domu. Można jej używać jako zabezpieczenia przed rdzą i korozją lub do skrzypiących zawiasów. Idealnie sprawdza się także jako preparat chroniący przed wilgocią oraz jako nabłyszczacz do pielęgnacji skórzanych powierzchni (torebek, butów). Skutecznie usuwa oporne plamy z olejów lub smarów. Ślady po tuszu do rzęs lub szmince wystarczy natrzeć wazeliną, a następnie przetrzeć wacikiem nasączonym w spirytusie.