Wibroakustyka, choć jest stosunkowo nową metodą terapii, daje skuteczne efekty. Za pomocą drgań akustycznych zwiększa się mikrowibracje w organizmie, co prowadzi do zmniejszenia bólu i obrzęków, pobudzenia systemu immunologicznego i wydalenia zanieczyszczeń. Czym dokładnie są mikrowibracje?

 

Mikrowibracje występują w każdym żywym organizmie i pełnią taką samą funkcję, jak ruchy Browna (chaotyczne ruchy cząsteczek) w nieożywionej przyrodzie. Są równie niezbędnym elementem, jak tlen lub jedzenie. Zastosowanie mikrowibracji polega na użyciu drgań akustycznych o zmieniającej się częstotliwości i małej amplitudzie. Przyczynia się to do poprawy przepływu krwi oraz limfy. Przeprowadzone badania wykazały, iż dodatkowej stymulacji mikrowibracjami wymagają takie organy, jak wątroba, nerki, rdzeń kręgowy czy szpik kostny.

 

Terapia wibroakustyczna

Terapia wibroakustyczna to metoda leczenia, która polega na oddziaływaniu na chorobowo zmienione tkanki. Umożliwia więc zwiększenie naturalnej mikrowibracji w organizmie. Masaż wibroakustyczny może być stosowany w dowolnym momencie dnia, podczas odpoczynku lub po wzmożonym wysiłku fizycznym.

Reklama

 

Dla kogo terapia wibroakustyczna?

Choroby, których terapię wesprze metoda wibroakustyczna, to cukrzyca, alergia, nadciśnienie, gruczolak, a także zapalenie wątroby typu B i C oraz nieżyt oskrzeli. Metoda ta jest pomocna także w leczeniu zmian związanych z zaburzeniami funkcjonowania krwiobiegu i przewodnictwa nerwowego. Jest wskazana w terapii ostrych i przewlekłych zespołów bólowych, takich jak przewlekły ból po złamaniu kończyny, zespół bólu kostno-szkieletowego czy ostry ból kręgosłupa w odcinkach lędźwiowych i piersiowych. Pomocniczo stosuje się ją w leczeniu artretyzmu, zwyrodnień, urazów i stanów zapalnych stawów. Szczególnie polecana jest osobom w podeszłym wieku oraz przewlekle chorym.

 

Efekty terapii wibroakustycznej:

  • przyśpieszenie wydalania zanieczyszczeń z organizmu
  • pobudzenie reakcji systemu immunologicznego
  • zmniejszenie bólu i obrzęku

 

Przeciwwskazania

Tej metody nie należy jednak stosować:

  • w czasie ciąży
  • w obszarach ujawnionej miażdżycy
  • w miejscach zakrzepowego zapalenia żył
  • podczas ostrych chorób zakaźnych i w gorączce
  • w miejscach działania stymulatorów

 

Gdzie można skorzystać z terapii wibroakustycznej?

Gabinety fizjoterapeutyczne oraz rehabilitacyjne dysponują stacjonarnymi urządzeniami wykorzystywanymi do wibroakustyki. Obecnie na rynku dostępne są w sprzedaży również urządzenia do terapii wibroakustycznej do użytku domowego.