UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Wiek nie ma wpływu na jakość snu

Wiek nie ma wpływu na jakość snuPanuje ogólne przekonanie, że wraz z upływem lat śpimy coraz gorzej – krócej i bardziej nerwowo – i że mamy problemy z zasypianiem. Tymczasem naukowcy z Pennsylvania’s Center for Sleep and Circadian Neurobiology and Division of Sleep Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii twierdzą, że to nieprawda. Ich zdaniem na złą jakość snu mają wpływ inne czynniki, niż wiek, a osoby po osiemdziesiątce śpią lepiej, niż osoby po trzydziestce czy czterdziestce. Wyniki tych badań opublikował magazyn „Sleep”.

 

 

Naukowcy przyjrzeli się danym zebranym od ponad 155 tysięcy osób, które w 2006 roku wzięły udział w telefonicznym badaniu na temat jakości snu przeprowadzonym przez Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób. Aby ocenić stopień zmęczenia w ciągu dnia oraz zakłóceń snu w nocy, uczestnikom sondażu zadano następujące pytania: „Ile razy w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałeś problem z zaśnięciem, nieprzerwanym snem lub spałeś za długo?”, „Ile razy w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś się zmęczony lub pozbawiony energii?”. Odpytywani udzielali też informacji na temat swojej rasy, wieku, wykształcenia, zarobków, nastrojów depresyjnych, ogólnej kondycji zdrowotnej i ostatniej kontrolnej wizyty lekarskiej.

Okazało się, że osoby starsze sypiają o wiele lepiej, niż młodsze. Kiedy narzekały jednak na problemy ze snem, z reguły łączyło się to innymi problemami zdrowotnymi.

– Kiedy wyeliminujemy takie czynniki, jak choroba czy depresja, to powinno się okazać, że osoby starsze lepiej śpią. Jeśli tak nie jest, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem. Nie mogą tego zignorować – mówi kierujący badaniami Michael Grandner.

Reklama
Reklama

 

Generalnie problemy ze snem wiązały się z problemami zdrowotnymi i depresją, częściej dotykały też kobiet niż mężczyzn. Naukowcy zauważyli również, że narzekania na sen pojawiały się najczęściej u osób pomiędzy 50. a 59. rokiem życia. U kobiet w tej grupie wiekowej problemy ze snem Grandner przypisywał menopauzie, a także stresowi związanemu z pracą i wychowywaniem dzieci. U mężczyzn pogorszenie się jakości snu wynikało ze stresu w miejscu pracy oraz wzrostu wskaźnika występowania chorób serca oraz problemów z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Jednak z badań wynika, że w późniejszym wieku problemy ze snem ustają.

Współautor badań, dr. Nirav Patel, komentuje:
– Naszym zdaniem wraz z upływem lat zmienia się sposób, w jaki postrzegamy sen – to, jaki jest ważny. A nawet jeśli sen rzeczywiście u niektórych osób starszych jest gorszy niż u młodszych, to patrzą oni na to inaczej. Pojawiają się wtedy inne problemy zdrowotne i drobne zakłócenia snu nie są czymś aż tak dokuczliwym.

 

Źródło: news-medical.net


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA