Bez wody nie ma życia – nie można jeść, oddychać ani poruszać się. Woda wypełnia każdą komórkę naszego ciała, jest niezbędna w procesie przemiany materii oraz pomocna w usuwaniu toksyn z organizmu. Jest zdecydowanie najlepszym i najtańszym kosmetykiem odpowiadającym za piękny wygląd skóry, włosów i paznokci.

 

Skóra jest wskaźnikiem, który pokazuje, gdy poziom wody w organizmie jest zbyt niski. Staje się wiotka i wysuszona. Aby ją odpowiednio odżywić, należy codziennie wypić 2,5 l wody mineralnej lub źródlanej.

Reklama

 

Woda mineralna

Wydobywana z głębi ziemi, zawiera mikroelementy, które są dobrze przyswajane przez organizm. Najczęściej są to kationy (sodowe, potasowe, magnezowe i wapniowe) oraz aniony (wodorowęglanowe, chlorkowe i siarczanowe). Może również zawierać jod, brom, żelazo, fluor i krzem, tj. składniki mające duży wpływ na dobry stan skóry, włosów i paznokci.

 

Woda źródlana

Pobierana jest z płytszych warstw ziemi. Wody źródlane są najczęściej wodami niskozmineralizowanymi o zawartości składników mineralnych ok. 200–500 mg/dm3 i mogę być używane do picia, a także przygotowywania napojów i pokarmów, również dla dzieci.

Zawierają mikroelementy regenerujące skórę oraz powstrzymujące procesy jej starzenia. Dzięki swoim właściwością woda źródlana wzmacnia odporność, przywraca naturalny mechanizm nawilżania skóry i pomaga w likwidacji trądziku, krost i cellulitu.

 

Woda stołowa

Jest to woda wzbogacana o niektóre składniki mineralne. W odpowiednich proporcjach łączy się w niej wody niskozmineralizowane z naturalnymi wodami mineralnymi wysokozmineralizowanymi. Niekiedy do wody niskozmineralizowanej dodaje się takie składniki jak: chlorki wapnia, magnezu lub siarczanu magnezu. Taki skład wody zalecany jest przede wszystkim sportowcom lub osobom pracującym w trudnych warunkach atmosferycznych (w wysokiej temperaturze).

 

Woda kranowa

Wspomniane wyżej wody: mineralna, źródlana i stołowa nie pochodzą z instalacji wodociągowej. Natomiast woda kranowa, czyli wodociągowa, dostarczana jest rurociągami od stacji uzdatniania do budynków mieszkalnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia jest ona poddawana okresowej kontroli czystości i zawartości w niej niektórych substancji niekorzystnych dla zdrowia. Woda kranowa jest przydatna nie tylko do spożycia, ale również do celów gospodarczych, higienicznych i produkcyjnych.

 

Która woda najzdrowsza?

Żadna z wód przeznaczonych do spożycia nie powinna szkodzić zdrowiu. Regularne picie wody mineralnej z niską lub wysoką zawartością sodu lub z dodatkiem wapnia czy magnezu, może poprawić niektóre funkcje fizjologiczne naszego organizmu, co nie znaczy, że inne wody, pozbawione tych składników, są niezdrowe. Ich spożycie pozwala zachować prawidłowy bilans wodny w organizmie, co sprzyja prawidłowemu oddychaniu i właściwej termoregulacji. Jeżeli nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości płynów, pobiera on je głównie z jelita grubego, co skutkuje zaparciami. Niedobór wody i minerałów alkalicznych prowadzi do otyłości, problemów z trawieniem, z pęcherzem moczowym i nerkami. Na skutek odwodnienia organizmu, zagęszcza się krew, co prowadzi do nadciśnienia. Zamykają się naczynia włosowate w płucach, a to utrudnia oddychanie. Zbyt ubogie nawilżenie, prowadzi do przedwczesnego pojawienia się zmarszczek i starzenia się skóry.