UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Wstrząs mózgu

Wstrząs mózguDo wstrząsu (wstrząśnienia) mózgu dochodzi wskutek urazu – upadku głową na twarde podłoże lub uderzenia w głowę. Nie wiąże się to ze zmianami anatomicznymi ani z uszkodzeniem komórek nerwowych mózgu, lecz tylko z okresowym zaburzeniem ich czynności.

 

Objawy

Do najważniejszych objawów wstrząsu mózgu należą:

  • kilkusekundowa utrata świadomości
  • ból głowy i zawroty głowy
  • szum w uszach
  • nudności i wymioty
  • zaburzenia równowagi
  • złe samopoczucie
  • drżenie rąk i nóg
  • uczucie „miękkich” nóg
  • niepamięć zdarzeń tuż sprzed urazu (niepamięć wsteczna) i zdarzeń bezpośrednio po urazie
  • kłopoty z koncentracją

W przypadkach lekkich wstrząśnień przytomność wraca szybko.

Reklama
Reklama

 

We wstrząśnieniach stopnia średniego poszkodowany może nie mieć świadomości przez kilka godzin. Leży wtedy nieruchomo, z rozluźnionymi mięśniami oraz powierzchownym i przyspieszonym oddechem, jest blady i ma znacznie obniżone odruchy. Oczy są otwarte, ale źrenice gorzej reagują na światło.

Po ciężkim wstrząśnieniu utrata przytomności może trwać nawet kilka dni. Chory jest bezwładny. W takiej sytuacji źle rokuje przyspieszanie tętna, zwłaszcza gdy jednocześnie ustają odruchy, źrenice nie reagują na światło i dochodzi do bezwiednego oddawania moczu i kału.

 

Co robić?

Żadnego z wymienionych objawów nie wolno lekceważyć. Są one przecież konsekwencją urazu czaszki. Nawet jeżeli po uderzeniu czy wypadku nie odczuwamy żadnych dolegliwości, lepiej będzie zgłosić się do lekarza.

Objawy mijają zazwyczaj w ciągu kilku godzin lub dni. Bywa jednak, że zawroty głowy i bóle trwają dłużej. Niekiedy towarzyszą im czasowe kłopoty z psychiką.

 

Leczenie

Polega zazwyczaj na zapewnieniu pacjentowi spokoju oraz na jego obserwacji. Chory powinien leżeć. Podaje się mu leki przeciwwymiotne i przeciwbólowe. W cięższych przypadkach stosuje się środki pobudzające czynności serca, okłady z lodu na głowę i ogrzewanie ciała, a także blokady układu współczulnego.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA