Wzdęcia brzucha to objaw występujący w wielu różnych zespołach chorobowych oraz przyczyna wielu dolegliwości. Na szczęście, zazwyczaj stosunkowo łatwo je wyeliminować, na przykład zmieniając dietę na lekkostrawną. Czasem jednak konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Wzdęcia są dolegliwością układu pokarmowego. Miewają charakter kurczowy lub kolkowy. Wynikają z nagromadzenia się gazów w jelitach, powstałych na skutek spowolnienia ich pracy i „fermentacji” spożywanego pokarmu. Towarzyszy im wydalanie przez odbyt gazów o nieprzyjemnej woni. Zdarza się, że wzdęcia pojawiają się razem z zaparciami i biegunkami.

Reklama

 

Kogo dotyczą

Wzdęcia mogą dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, trybu życia czy kondycji zdrowotnej. Mimo że nie są one żadną poważną chorobą, osoby cierpiące na nie odczuwają duży dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Wzdęciom często towarzyszy bowiem burczenie, głośne przelewanie się w brzuchu czy właśnie uwalnianie gazów. Dla wielu osób jest to na tyle krępujące, że może ograniczać ich swobodę w kontaktach towarzyskich.

 

Przyczyny

  • spożywanie „wzdymających” pokarmów i napojów, takich jak kapusta (kiszona), brokuły, kalafior, brukselki, groch, fasola, szparagi, cebula, czosnek, rzodkiewka, surowe warzywa i owoce, pieczywo razowe, nabiał, piwo, wody gazowane, cola, słodycze
  • tłusta, ciężkostrawna dieta (a także na przykład łączenie węglowodanów z białkiem)
  • przejadanie się i jedzenie w pośpiechu (łykanie przy tym nadmiaru powietrza)
  • palenie tytoniu
  • stosowanie używek: alkoholu, kofeiny (kawa, napoje energetyczne)
  • stres, silne emocje
  • choroby pasożytnicze (na przykład lamblioza, glistnica)
  • choroby trzustki, wątroby i jelit

 

Leczenie

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak i na co reagują nasze jelita. Trzeba również zadbać o higienę spożywania posiłków – należy je jadać w spokoju i bez zbytniego pośpiechu.

Często zbawiennie działają „ciepłe” zabiegi: natrysk, okład czy termofor. Dobrym rozwiązaniem bywa też masaż.

W zwalczaniu wzdęć często pomocne są niektóre zioła, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, a także bakteriobójczo i pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego. Podobne właściwości mają niektóre ziołowe przyprawy.

Perystaltykę jelit usprawni także aktywność fizyczna.

 

Kiedy do lekarza

Jeżeli wzdęciom towarzyszą kurcze i kolki jelitowe, biegunki, uporczywe zaparcia, mocno wzdęty i bolesny brzuch, krwawienie czy nadmierne wydalanie śluzu przez odbyt – konieczna jest wizyta u lekarza. Wspomniane objawy mogą być bowiem sygnałami poważnej choroby, której nie wolno bagatelizować.