UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Z badań nad wirusem HIV

Co ma HIV do dawnych Rzymian?

Brytyjscy badacze są zdania, że osoby zamieszkujące tereny dawnego Imperium Rzymskiego rzadziej posiadają gen, który broni ich przed HIV. Chodzi o takie kraje, jak Anglia, Francja, Grecja i Hiszpania.

Uczeni chcą też zbadać, czy miały na to wpływ epidemie dżumy i ospy, które w przeszłości nawiedzały właśnie te tereny.

– Liczymy, że znajdziemy dowody, które umożliwią nam rozwiązanie tej zagadki – mówi dr Susan Scott z uniwersytetu w Liverpoolu.

W granicach dawnego Rzymu, w takich krajach, jak Hiszpania, Włochy czy Grecja, częstotliwość występowania genu CCR5-delta-32, który daje ochronę przed HIV, wynosi 0–6 proc. Mieszkańcy krajów znajdujących się na granicy dawnego imperium, takich jak Niemcy i współczesna Anglia, mają ten wariant genu na poziomie 8 proc. i 12 proc. Natomiast w krajach, których imperium nigdy nie podbiło, ten współczynnik jest jeszcze wyższy. Naukowcy uważają, że za genetycznymi zmianami niekoniecznie muszą stać rzymscy żołnierze. W legionach służyli bowiem ludzie z całego imperium, nie tylko z Włoch.

 

AIDS a geny

Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali gen, który jest częściowo odpowiedzialny za osobnicze zróżnicowanie odporności na wirusa HIV. Odkrycie to ma bardzo doniosłe znaczenie w opracowaniu metod leczenia dostosowanych do genetycznego profilu pacjenta.

Od dawna wiadomo, że niektóre osoby w sposób naturalny są odporne na wirusa HIV. Niektórzy nosiciele rozwijają zaawansowaną chorobę AIDS w ciągu zaledwie kilku miesięcy, inni natomiast mogą żyć przez kilkadziesiąt lat bez żadnych objawów chorobowych. Jak sugeruje dr Sunie Ahuja z University of Texas Health Science Center w San Antonio, odpowiedzialny za to może być gen CCL3L1. Z badań wynika bowiem, że osoby z dodatkowymi kopiami tego genu są bardziej odporne na zarażenie HIV oraz mogą żyć dłużej jako nosiciele, zanim rozwinie się u nich AIDS.

Odkrycie z San Antonio pokazuje, że sukces indywidualnej terapii może w przyszłości zależeć od prawidłowego przebadania profilu genowego pacjenta. Geny związane z podatnością na chorobę mogą wskazać na konieczność zastosowania mniej lub bardziej agresywnej terapii.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA