Zanokcica i zastrzał to dwie różne dolegliwości. Czym się od siebie różnią, jakie są przyczyny ich powstania, objawy i sposoby leczenia?

 

Zanokcica jest schorzeniem wału paznokciowego (tzw. skórki), natomiast zastrzał jest najczęściej zakażeniem opuszki palca. Oba schorzenia są dość bolesne i dokuczliwe, wymagają konsultacji dermatologicznej lub chirurgicznej. Niekiedy pomagają domowe sposoby leczenia, ale nie zawsze. Czasami infekcja pogłębia się, a jej skutki mogą być naprawdę groźne.

Reklama

 

Zanokcica

Jest to naciek zapalny lub ropień usytuowany w okolicach paznokci, wywołany zakażeniem bakteryjnym, na skutek nieumiejętnego wykonania zbiegu manicure, pedicure lub obgryzania, czy skubania skórek wokół nich, albo ssania kciuka przez dzieci.

Rozróżniamy dwa typy tej dolegliwości:

  • Zanokcica ostra –zakażenie pochodzenia bakteryjnego (paciorkowce lub gronkowiec złocisty).
  • Zanokcica przewlekła – zakażenie pochodzenia grzybiczego (drożdżaki), na tle cukrzycowym oraz na skutek nadmiernego moczenia rąk.

 

Objawy

Zaczerwienienie wokół paznokcia, obrzęk, bolesność i pulsujący ból to pierwsze symptomy stanu zapalnego. Z czasem w tym miejscu zbiera się ropa, która pod wpływa nacisku zaczyna wyciekać. Jeśli paznokieć przybiera barwę zieloną oznacza to, że rozwinęła się bakteria.

 

Leczenie

W początkowym okresie stanu zapalnego można spróbować domowych metod leczenia. Dość dobre efekty przynosi moczenie zainfekowanego palca w gorącej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Umożliwi to pęknięcie ropnia i wypłynięcie wydzieliny. Kiedy to nie pomoże leczenie wymaga interwencji chirurgicznej. Zaniedbanie może zająć macierz pod paznokciem, a nawet tkanki położone głębiej. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu okienka w paznokciu lub całego paznokcia, a nawet płytki paznokciowej.

 

 

Zastrzał

Jest to ostry proces zapalny opuszki palca powstały po ukłuciu zanieczyszczonym przedmiotem, np. drzazgą lub brudną igła, jak również na skutek infekcji powstałej podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Wrastające paznokcie, sucha, popękana i zaniedbana skóra oraz niedokładne suszenie rąk ­ wszystko to również może być przyczyną powstania stanu zapalnego.

 

Objawy

Najczęściej mamy do czynienia z zastrzałem skórnym. Zakażone miejsce jest obrzmiałe i zaczerwienione. Skóra staje się napięta, gorąca i błyszcząca. Zazwyczaj w nocy niepokoi nas silny i pulsujący ból. Pod opuchlizną zagnieżdża się ropa.

W zależności od stanu zapalnego rozróżnia się:

  • zastrzał skórny
  • zastrzał podskórny
  • zastrzał ścięgnisty
  • zastrzał stawowy
  • zastrzał kostny

 

Leczenie

Tak, jak w przypadku zanokcicy, ratunkiem może być moczenie w gorącej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Sprawdzonym sposobem jest również okład na paznokieć z miodu. Na gazę nałożyć odrobinę miodu, zawinąć folią i zabandażować. Powtarzamy trzykrotnie (na noc zdejmujemy opatrunek). Miód powinien całkowicie wyżreć ropę.

Jeżeli po trzech dniach nie zauważymy poprawy, a stan zapalny się nasila, należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie polega najczęściej na nacięciu naskórka i ściągnięciu wydzieliny ropnej. Kiedy zostaną zaatakowane głębsze warstwy skóry, okostna, czy kości niezbędny jest zabieg operacyjny.

 

Profilaktyka

W przypadku zanokcicy, jak i zastrzału, bardzo ważną sprawą jest zachowanie na co dzień ostrożności przy posługiwaniu się ostrymi narzędziami, typu nożyczki, cążki do paznokci. Aby wykonać manicure czy pedicure lepiej skorzystać z usług sprawdzonych gabinetów kosmetycznych. Do wszelkich prac porządkowych w domu używajmy gumowych rękawic, by chronić dłonie i paznokcie, które narażone są na skaleczenia. Warto też zwrócić uwagę na zachowania dzieci i ich nawyki, takie jak: obgryzanie paznokci i skórek wokół nich. Te niewinne, zdawałoby się nawyki, najczęściej przyczyniają się do stanów zapalnych palców.