Najczęstszą przyczyną wywołującą zapalenie jelit są – podobnie jak w przypadkach zapaleń żołądka – bakterie. Wyróżnia się wśród nich salmonellozy, bakterie shigellozy i cholery, które w Polsce występują rzadko.
Zapalenie jelit charakterystyczne jest zwłaszcza dla krajów wysoko uprzemysłowionych, gdzie istnieje bardzo duży wskaźnik stosowania antybiotyków. W jelitach mieszkańców tych krajów flora bakteryjna jest o wiele uboższa, co czyni ten narząd mało odpornym i podatnym na zapalenie.

 

Zapalenie jelit o ostrym przebiegu występuje najczęściej po spożyciu zakażonego pokarmu.

Zapalenie wirusowe natomiast jest powiązane z wieloma chorobami, gdyż poszczególne wirusy są wydzielane właśnie do jelit. Chory cierpi wówczas na biegunki lub wymioty.W leczeniu zapalenia jelit skuteczne są sterydy; jeśli jest to konieczne, zmieniony odcinek jelita zostaje chirurgicznie usunięty.

 

Rodzaje zapalenia jelit

Jedną z najczęstszych chorób atakujących jelita jest tzw. błoniaste zapalenie jelit. Jego główną przyczyną jest nadmierna ilość stosowanych antybiotyków, których rzecz jasna nie wolno też podawać we wszystkich rodzajach zapalenia jelit.

Reklama

 

Do rozwoju choroby przyczynia się niedrożność jelit, a także zakażenie bakteryjne. Objawy koncentrują się na charakterystycznych dla tego typu chorób kolkach; u chorych występuje gorączka i biegunka, możliwe jest odwodnienie.

Groźnym skutkiem zapalenia jest przebicie jelita, a także zapalenie otrzewnej.

Inną odmianą choroby jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Możemy je poznać po dokuczliwych bólach brzucha, utracie apetytu i zmniejszeniu masy ciała. Jest chorobą towarzyszącą zmianom stawowym lub chorobom skórnym (np. rumień guzowaty), występuje też z chorobami wątroby.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma swe przyczyny w zaburzeniach określanych jako psychosomatyczne, a najpoważniejszym jego powikłaniem jest nowotwór złośliwy.


 

Jak się bronić przed chorobą?

Czasem możemy nie mieć wpływu na to, co dzieje się wewnątrz organizmu, ale i wówczas jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko zachorowania na zapalenie żołądka czy jelit. Dbajmy więc o to, co jemy i jak jemy. Niewłaściwe żywienie i brak rozsądku w stosowaniu używek to istotne przyczyny poważnych schorzeń układu pokarmowego.

 

Zobacz również: