UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Złamanie łokcia

  chciałam dodać iz miałam operacje i mam do wstawione śruby i blaszke.
  kasia
 • Złamanie łokcia

  witam,
  Dwa miesiące temu miałam złamanie łokcia i kości promieniowej. Po trzech tygodniach zagipsowania rozpoczęłam rehabilitacje. Hydroterapie, Ergote...
  Kasia
 • Dyskopatia szyjna. Proteza dysku szyjnego

  Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było t...
  Artur
 • Ból kręgów szyjnych – kilka prostych rad

  Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było t...
  paweł

Żarłoczność napadowa i jej objawy

Żarłoczność napadowa i jej objawyNaukowcy z University of Alabama w Birmingham odkryli, że najbardziej narażone na tak zwaną żarłoczność napadową (z ang. binge eating disorder – BED) są osoby, które komponują posiłki z dość niezwykłych składników. Łączą ze sobą elementy, których nikt zazwyczaj razem nie je: tłuczone ziemniaki z czekoladowymi ciasteczkami, frytki z cytryną, smażoną słoniną i włoskim dressingiem.

 

To odkrycie, zdaniem jego autorów, może pomóc zrozumieć samo zaburzenie oraz pomóc milionom osób, które na nie cierpią.

Żarłoczność napadowa to zaburzenie odżywiania trochę przypominające bulimię. Osoby cierpiące na BED także chwilowo tracą kontrolę nad jedzeniem – zjadają go dużo w bardzo krótkim czasie, ukrywają ten fakt i wstydzą się go. Jednak po napadzie obżarstwa nie starają się zwrócić jedzenia.

Reklama
Reklama

 

– Sekrety mogą nas zabić – komentuje profesor Mary Boggiano z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Alabamy. – Im bardziej skryty jest pacjent zdradzający objawy uzależnienia lub zaburzenia, tym gorzej dla niego, ponieważ będzie kontynuował skryte zachowania nieprzystosowawcze.

Badania przeprowadzono wśród 507 studentów i studentek (między innymi z University of Texas w El Paso) oraz 45 pacjentów ambulatoryjnych, którzy leczyli się z zaburzeń odżywiania. Okazało się, że jedna osoba na cztery tworzyła dość niezwykłe mieszaniny produktów. Nie miało to związku z jej płcią czy pochodzeniem. Jednak autorzy badania przyznają, że w rzeczywistości procent osób, które cierpią na żarłoczność napadową i podczas napadu zjadają dość niecodziennie połączone składniki, jest znacznie wyższy.

Spośród tych osób, które łączyły różne produkty, około 41 procent robiło to z powodu zaburzenia, a tylko 9 procent z powodu głodu. Osoby cierpiące na BED przyznawały też, że przygotowywaniu jedzenia towarzyszyło uczucie niepokoju i ekscytacji. Jednak po zakończonym napadzie żarłoczności odczuwały wstyd. Autorzy badań zwracają uwagę, że to uczucia podobne do tych, jakie towarzyszą osobom uzależnionym od narkotyków.

Wyniki badań opublikowano w „International Journal of Eating Disorders”.

 

Źródło: medicalxpress.com

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA