UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Zatrzymanie krążenia

Zatrzymanie krążeniaPrzyczyny nagłego zatrzymania krążenia.
Zatrzymanie krążenia może zostać spowodowane chorobą mięśnia sercowego, utratą dużej ilości krwi lub rozległym urazem ogólnym.

Najczęstszą przyczyną jest zawał serca. Na dalszych miejscach plasują się: wady zastawkowe serca, kardiomiopatia przerostowa, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia wodno-elektrolitowe i równowagi kwasowo-zasadowej, zatrucia, urazy (szczególnie klatki piersiowej i ośrodkowego układu nerwowego), porażenie prądem.

 

 

Jak rozpoznać zatrzymanie krążenia

 • U chorego, który nie reaguje na potrząsanie i głośne polecenia, należy sprawdzić tętno na dużych tętnicach, to jest szyjnych lub udowych.
 • Niewyczuwalne tętno jest wystarczającym dowodem na zatrzymanie krążenia. W takim przypadku szukanie jeszcze innych jego objawów (oglądanie źrenic, ocena sinicy czy bladości skóry itp.) jest karygodną stratą czasu.
 • Utrata przytomności występuje po 10–12 sekundach od zatrzymania krążenia, ustanie oddychania po ok. 20 sekundach.
 • Chory, który doznał nagłego zatrzymania krążenia, bezpośrednio po utracie przytomności może dostać napadu drgawek. Jest on z reguły krótkotrwały. Chroniąc głowę pacjenta przed urazem, trzeba poczekać do ustąpienia drgawek i następnie sprawdzić tętno na dużych tętnicach.
 • Najlepszym miejscem badania tętna są tętnice szyjne zewnętrzne. Biegną one na szyi, tuż obok krtani po stronie prawej lub lewej. Tętnice udowe sprawdzamy w pachwinach.

Reklama
Reklama

 


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA