UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Zęby walczą o przetrwanie

Zęby walczą o przetrwanieWiadomo, że w pewnym stopniu ząb potrafi obronić się przed atakiem bakterii, ale jego stan zapalny może być bardzo groźny i w ekstremalnych przypadkach prowadzić do owrzodzeń, obumarcia zęba, a także zaatakować kość otaczającą korzeń. Wyniki nowego badania opublikowane w BMC Immunology wskazują, że komórki zębinotwórcze (odontoblasty) są częścią układu odpornościowego i walczą w obronie zębów przed próchnicą.

Znajdują się one wewnątrz zęba pomiędzy szkliwem a miazgą zębową i produkują warstwę zębiny, która chroni miazgę przed uszkodzeniami i infekcją. Naukowcy dowiedli, że w przypadku zaatakowania przez bakterie komórki zębinotwórcze koordynują reakcję immunologiczną, produkując przeciwbakteryjne peptydy, które bezpośrednio zwalczają infekcję; chemokiny – przyzywające na miejsce infekcji białe krwinki, a także proteiny informujące o stanie zapalnym i wymuszające odpowiedź immunologiczną.

Dr Orapin Horst odkrył również, że warstwa komórek zębinotwórczych produkowała proteiny biorące udział w ochronie miazgi zęba przed uszkodzeniem spowodowanym przez stan zapalny.

Ale nadal największym sojusznikiem w walce z próchnicą wywołującą stan zapalny pozostaje... stomatolog.

 

Źródło: www.eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA