Żelatyna spożywcza jest dostępna na rynku i to na każdą kieszeń, a kto by pomyślał, że popularna galaretka ma tyle właściwości zdrowotnych, co drogocenny lek. Jest bogatym źródłem aminokwasów – proliny i glicyny, zawiera również kolagen, przez co doskonale sprawdza się w leczeniu bólów stawowych i mięśniowych, wzmacnia odporność organizmu, zapobiega próchnicy oraz stymuluje wzrost włosów i paznokci, poprawiając ich kondycję. Proponujemy kilka zabiegów, by polepszyć kondycję zdrowotną i poprawić urodę.

 

Żelatyna jest mieszaniną białek i peptydów, uzyskiwaną w drodze częściowej hydrolizy kolagenu, zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. W mniejszym procencie uzyskuje się ją z ości i łusek rybich. Producenci zapewniają, że wytwarzają żelatynę z wieprzowiny, rozwiewając tym samym obawy wielu osób przed chorobami prionowymi (m.in. chorobą wściekłych krów). Żelatyna wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym jako środek żelujący i emulgator. Stosowana jest również do wyrobu jogurtów, serków homogenizowanych, lodów, ciast i wyrobów czekoladowych, tabletek, kapsułek i wielu innych produktów dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

Reklama

 

Na stawy, osteoporozę i bóle o podłożu reumatycznym

Przyczyny bólu stawów mogą być różnego pochodzenia, najczęściej powstają one w wyniku urazu, nadmiernego wysiłku, intensywnego treningu, zmniejszenia mazi stawowej oraz wielu innych powodów. Aminokwasy zawarte w żelatynie w znacznym stopniu przyczyniają się do regeneracji tkanki łącznej. Prolina jest niezbędna do syntezy kolagenu, który stanowi 85–95 proc. masy kości. W 100 g suchego proszku jest jej dużo, ale w gotowej galaretce na bazie żelatyny jest jej już 10 razy mniej. Aby wspomóc regenerację stawów i uelastycznić ścięgna oraz więzadła potrzeba 4 g proliny na dobę.

 

Działa przeciwzapalnie

Żelatyna jest doskonałym źródłem białka, wykazuje również działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran. Polecana osobom uprawiającym sport, szczególnie narażonym na różnego rodzaju kontuzje. Żelatyna zawiera w sumie 18 aminokwasów, z których 8 nasz organizm nie jest w stanie syntetyzować i musimy je dostarczać wraz z pożywieniem. Dietę zaleca się wzbogacić o rośliny strączkowe, produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, orzechy i nasiona, chudy drób oraz ryby.

 

Polepsza trawienia

Picie lub spożywanie codziennie produktów zawierających żelatynę zapobiega zaparciom i bólom brzucha. Przyspiesza ona przemianę materii i poprawia trawienie. Warto wiedzieć, że nie zawiera ona tłuszczu ani cholesterolu, hamuje uczucie głodu, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto dodając ją do potraw możemy skutecznie pozbyć się zgagi (neutralizuje ona nadmiar kwasu żołądkowego), wzdęć, a także uregulować gospodarkę hormonalną. Przy robieniu zakupów zwróćmy uwagę na skład produktów, żelatyna bowiem kryje się pod symbolem E441.

 

Wzmacnia zęby

Zęby to tak naprawdę kość, dlatego mają zdolność regeneracji dzięki remineralizacji. Żelatyna zawiera niewielkie ilości fluoru, który jest niezbędnym mikroskładnikiem w odbudowie szkliwa. Powoduje on powstawanie fluoroapatytów szkliwa z udziałem wapnia i fosforu. Fluoroapatyty są bardziej odporne na działanie kwasów powstających wskutek działania bakterii. Fluor posiada także przeciwbakteryjne działanie. W dużym stężeniu fluor jest bardzo toksyczny. Spożywanie żelatyny jest istotne dla zdrowia dziąseł i może zapobiec próchnicy.

 

Piękne włosy, skóra i paznokcie

Żelatyna to świetny kosmetyk na włosy, który przywraca im utracony blask, zwiększa ich objętość i chroni je przed wilgocią, mechanicznym uszkodzeniem i nadmiernym wypadaniem. Wiele kobiet zachwala efekty laminowania włosów żelatyną, który to zabieg można zrobić w domu. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę żelatyny w ¼ szklanki przegotowanej wody, rozmieszać i odstawić do ostygnięcia. W międzyczasie umyć włosy i lekko osuszyć ręcznikiem. Gdy żelatyna zgęstnieje do konsystencji żelu, dodać do niej dwie łyżki odżywki do włosów (najlepiej na bazie olejów). Tak przygotowaną masę rozprowadzić na włosy, poczym szczelnie owinąć folią i ręcznikiem. Kompres pozostawić na włosach ok. 45 minut lub dłużej, następnie dokładnie spłukać wodą, ewentualnie ponownie umyć delikatnym szamponem. Laminowanie wykonuje się raz na 2–3 tygodnie.

Innym zabiegiem poprawiającym wygląd skóry jest peel-off, czyli maseczka na twarz, o żelowej formule, która zastyga, tworząc przezroczystą powłokę. Po kilku minutach można palcami ściągnąć ją ze skóry. Maseczkę wykonujemy w bardzo prosty sposób. W rondelku mieszamy dwie łyżeczki mleka z dwoma łyżeczkami żelatyny i gotujemy mieszając aż do rozpuszczenia. Tak przygotowaną galaretkę odstawiamy do przestudzenia. Ciepłą masę rozprowadzamy palcem lub pędzelkiem na twarzy, po pół godzinie od zastygnięcia ściągamy ją z twarzy. Skóry będzie wygładzona, pozbawiona zaskórników i innych wyprysków. Maseczka ta pomaga również w zwalczaniu cellulitu, więc można ją stosować również w innych miejscach ciała.

Proponujemy również wykonać odżywczą kąpiel dla paznokci. Zabieg z zastosowaniem żelatyny doskonale wzmocni płytkę paznokciową, utwardzi ją i poprawi jej wygląd. Można go przygotować samemu, wystarczy w połowie szklanki ciepłej wody rozpuścić łyżeczkę żelatyny, poczekać 10 minut aż napęcznieje i ogrzać przez 2 minuty (nie gotować). Paznokcie moczyć w tej galarecie przez kwadrans, a zabieg powtarzać co dwa tygodnie.