UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Złamanie kostki

Złamanie kostkiStopa i staw skokowy bardzo często są narażone na kontuzje, w tym złamania. Najczęściej dotyczy to sportowców, ale nie tylko. Leczenie zależy od stopnia urazu. W przypadku złamań nieprzemieszczonych zwykle wystarczy unieruchomienie w gipsie na 6–10 tygodni. Ważna jest też rehabilitacja.

 

 

Staw skokowy człowieka dzieli się na:

 • staw skokowy górny (utworzony przez powierzchnię stawową kości piszczelowej i kości strzałkowej oraz przez bloczek kości skokowej);
 • staw skokowy dolny (znajdujący się między kością skokową a kością piętową).

Oba stawy zwykle współpracują ze sobą podczas chodu i wykonywania ruchów. W stawie górnym odbywa się głównie zginanie podeszwowe i grzbietowe stopy, a w stawie dolnym – ruchy na zewnątrz i do wewnątrz.

Reklama
Reklama

 

Skąd problem?

Dolegliwości związane ze stawem skokowym są wynikiem budowy ciała człowieka oraz trybu życia, który w różnym stopniu obciąża kończyny. Kontuzja kostki stała się jednym z najczęstszych urazów stawów, którego niekiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć.

 

Przyczyny

Staw skokowy jest narażony na uszkodzenia urazowe podczas uprawiania sportu. Ale nie tylko. U osób młodych złamania występują zazwyczaj w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości czy urazów bezpośrednich. U osób starszych zdarza się to czasami wskutek błahego potknięcia.

 

Objawy

Objawy złamania kostki to:

 • ból i obrzęk w okolicy złamania,
 • zniekształcenie tej okolicy kończyny,
 • bladość tej okolicy kończyny,
 • krwawienie lub zasinienie w okolicy złamania,
 • niemożność wykonania ruchu kończyną.

 

Leczenie i rehabilitacja

Leczenie złamania kostki bywa żmudne, a często wymaga opieki rehabilitanta.

Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe. Zwykle w czasie gojenia złamania wykonywane są zdjęcia rentgenowskie (czasami również tomografia komputerowa), które dostarczają informacji o tym, czy kość zrasta się prawidłowo i czy nie doszło do jej przesunięcia.

W przypadku złamań nieprzemieszczonych zwykle wystarczy unieruchomienie w gipsie na 6–10 tygodni.

Leczenie złamania kostek z przemieszczeniem jest najczęściej operacyjne. Trzeba odtworzyć anatomiczną powierzchnię stawu i wykonać wewnętrzną stabilizację złamania (zazwyczaj przy użyciu materiałów zespalających – śrub, płytek, drutów, gwoździ śródszpikowych). Zakres zabiegu zależy od rodzaju złamania.

Aby powrócić do pełnej sprawności (zwłaszcza po złamaniach otwartych i z przemieszczeniem), trzeba się poddać rehabilitacji.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA