Żółtaczka fizjologiczna pojawia się u około 80 procent wcześniaków i większości urodzonych o czasie noworodków, zazwyczaj w drugim lub trzecim dniu życia. Nie ma zbyt wiele wspólnego z poważną chorobą wątroby u dorosłych, lecz nie wolno jej lekceważyć.

 

W życiu płodowym dziecko potrzebuje dużo większej liczby krwinek czerwonych niż po urodzeniu. Inny jest też rodzaj zawartej w nich hemoglobiny. Po porodzie noworodek musi więc przejść wiele procesów adaptacyjnych – jednym z nich jest przystosowanie wątroby do przemiany bilirubiny. W warunkach płodowych przemiana ta była wspomagana przez łożysko.

 

Na czym polega adaptacja?

Wiele erytrocytów rozpada się i dochodzi do wymiany rodzaju hemoglobiny. Dlatego w stosunkowo krótkim czasie powstaje bardzo dużo żółtego barwnika. Niedojrzała wątroba dziecka nie zawsze potrafi go sprawnie wychwycić i wydalić. Jest to główna przyczyna żółtaczki fizjologicznej u noworodków.

 

Objawy

  • zażółcenie skóry i białkówek oczu dziecka
  • intensywnie żółty mocz
  • wzmożona senność

Reklama

 

Jak długo trwa

U noworodków urodzonych o czasie żółtaczka fizjologiczna rozpoczyna się nie wcześniej niż w drugiej lub trzeciej dobie życia (po ukończeniu 36. godziny życia). Ustępuje samoistnie zwykle około 10. dnia życia. U 30 proc. noworodków widoczne jest wyraźne zażółcenie skóry.

U wcześniaków choroba zaczyna się nieco później i trwa dłużej (do 14. doby życia).

 

Leczenie

Czasami u dzieci karmionych naturalnie żółtaczka fizjologiczna się przedłuża. Nie wiadomo, dlaczego tak jest. Prawdopodobnie w kobiecym mleku znajdują się substancje, które hamują dojrzewanie enzymów trawiennych. Wskutek tego bilirubina, zamiast opuścić jelita dziecka, z powrotem zostaje wchłonięta do krwiobiegu.

W przypadku nasilonej żółtaczki stosuje się fototerapię. Polega ona na naświetlaniu lampą do fototerapii (jej światło ma niebieski kolor). Pod wpływem promieni poziom bilirubiny stopniowo spada. Niekiedy zaleca się odstawienie dziecka od piersi na dwie doby i podawanie mu w tym czasie mieszanki hipoalergicznej (HA).

 

Warto wiedzieć

Poza żółtaczką fizjologiczną, dzieci – na szczęście rzadko – chorują także:

  • na żółtaczkę hemolityczną (wiąże się ona z konfliktem serologicznym w zakresie czynnika Rh lub w grupach głównych),
  • na żółtaczkę powstałą wskutek wrodzonej wady czerwonych krwinek,
  • na żółtaczkę spowodowaną niedotlenieniem noworodka występującym przed porodem lub w jego trakcie,
  • na żółtaczkę związaną z poważnym stanem zapalnym u noworodka, na przykład posocznicą i zapaleniem płuc.