UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • 7 sposobów jak zadbać o dobry wzrok

  O wzrok należy dbać cały czas, chociaż sama do niedawna tego nie robiłam.No ale cóż. Czlowiek mądry po szkodzie. Okulary są, widzę lepiej. Staram się...
  Aldona
 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo

Żylaki przełyku – objawy to już powikłanie

Żylaki przełyku – objawy to już powikłanieŻylaki przełyku są najczęściej spowodowane nadciśnieniem wrotnym i przeciążeniem splotu żołądkowo-przełykowego nadmierną ilością przepływającej krwi, co stanowi powikłanie marskości wątroby. Rzadziej pojawiają się na tle innych chorób, takich jak na przykład guz wątroby czy zespól Budda-Chiariego, które powodują wzrost ciśnienia krwi w żyłach prowadzących od wątroby do serca.

 

Żylaki przełyku zdecydowanie częściej występują u mężczyzn – w związku z poalkoholową marskością wątroby. Największy kłopot z leczeniem tego schorzenia polega na tym, że jego pierwszy objaw, czyli krwawienie, jest już powikłaniem. Oczywiście, samo krwawienie – wymioty z krwią – nie jest tak groźne, jak obfity krwotok z przełyku, często powodujący dużą utratę krwi i w związku z tym trudny, wręcz niemożliwy do zatamowania. Wymioty są wtedy chlustające, pełnej świeżej krwi. Nierzadko stanowią one śmiertelne powikłanie choroby.

Jeden krwotoczny epizod z reguły zapowiada wystąpienie następnych krwawień, stanowiących śmiertelne zagrożenie dla pacjenta.

Reklama
Reklama

 

Objawy

Objawy żylaków to krwawe wymioty i krwotok z przełyku. Towarzyszą im często związane z marskością zażółcenie skóry i powiększenie wątroby, a także problemy trawienne.

 

Stopnie zaawansowania

Rozróżnia się trzy stopnie zaawansowania choroby:

 • I stopień – żylaki wąskie i przebiegające prosto,
 • II stopień – poszerzone żylaki o krętym przebiegu zajmujące mniej niż jedną trzecią obwodu przełyku,
 • III stopień – żylaki szerokie wypełniające więcej niż jedną trzecią obwodu przełyku.

W diagnostyce schorzenia pomocna jest radiologia (zdjęcie RTG z kontrastem) oraz endoskopia (ezofagoskopia).

 

Leczenie

Leczenie żylaków może mieć charakter zachowawczy, farmakologiczny, kiedy jeszcze nie krwawią. W razie krwotoku konieczna jest interwencja chirurgiczna. Na krwawiące żylaki zakłada się specjalne zaciski lub w miejsce krwawienia aplikuje się środek zamykający naczynie.

Istnieje też leczenie paliatywne, mające na celu zapobieganie nawrotom krwawienia. Polega ono na takim zespoleniu naczyń żylnych, by ominąć przepływ krwi przez wątrobę i dzięki temu obniżyć ciśnienie wrotne.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA