UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Choroby psychiczne a mikroby

Zakażenia niektórymi bakteriami albo pasożytami objawiają się w postaci schorzeń psychicznych. Wyleczenie zależy wówczas od właściwego rozpoznania przyczyny choroby.

 

Pierwszym poznanym przez lekarzy przypadkiem tego rodzaju była kiła, weneryczna choroba wywoływana przez bakterie krętka bladego Treponema pallidum. Bakterie te uszkadzają układ nerwowy i powodują psychiczne objawy podobne do schizofrenii. Kiedy pół wieku temu kiłę zaczęto leczyć penicyliną, wyzdrowiało wielu chorych uważanych za schizofreników.

Podobnych przykładów współczesna medycyna zna coraz więcej. Schorzenia psychiczne mogą być również objawem późnego stadium boreliozy. Chorobę tę wywołuje zakażenie (przenoszonymi przez kleszcze) bakteriami Borrelia burgdorferi. Borelioza atakuje nerwy obwodowe – powoduje m.in. kłopoty z pamięcią i orientacją przestrzenną. Chorzy cierpiący na te dolegliwości mają skłonność do popadania w depresję i różne psychozy.

Zagrożenie dla układu nerwowego stanowi też toksoplazmoza. Choroba ta wywoływana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, roznoszonego m.in. przez koty. Toksoplazmoza powoduje spowolnienie reakcji nerwowych i kłopoty z koncentracją. Niedawno okazało się, że zakażenie tym pierwotniakiem kobiety w ciąży dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania dziecka na schizofrenię.

Badany przez naukowców niezwykły związek między schizofrenią a toksoplazmozą potwierdziło odkrycie, że psychotropowe leki stosowane w terapii schizofrenii niszczą pasożyta toksoplazmozy.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA