Już wcześniej informowaliśmy o możliwości zastosowania witaminy D w leczeniu raka jajnika. Teraz opublikowane zostały istotne szczegóły unikatowych badań na ten temat.

 

Rak jajnika to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Według statystyk 1 na 78 kobiet zachoruje na niego w ciągu swego życia, a 1 na 108 na niego umrze. Jeden z powodów wysokiej śmiertelności tej choroby jest to, że wykorzystuje ona mechanizmy obronne organizmu przeciwko niemu. Jak wynika z badań zespołu specjalistów z Japonii, procesowi temu może skutecznie przeciwdziałać witamina D.

 

Metoda propagacji chorych komórek

Nowotwór jajnika często tworzy przerzuty do otrzewnej, czemu jednak przeciwdziałają wyściełające ją komórki tworzące tzw. mezotelium. Niestety rak potrafi tak przekształcić komórki, że zaczynają one sprzyjać przerzutom, zamiast przed nimi chronić.

Jak się teraz okazuje, witamina D nie tylko temu zapobiega, ale nawet przywraca zmienione już komórki mezolium do stanu wcześniejszego, chroniącego przed przerzutami.

 

Znaczenie witaminy D

– Wykazaliśmy potencjał witaminy D w normalizowaniu związanych z rakiem komórek mezotelium. To pierwsze badanie tego rodzaju – mówi dr Kazuhisa Kitami z Uniwersytetu w Nagoi. – Najbardziej frapujące jest to, że udowodniliśmy, iż podając chorym witaminę D, można przywrócić środowisko otrzewnej do normalnego stanu, w którym zapobiega ono przyleganiu komórek raka i tworzeniu przerzutów.

Naukowcy opisali dokładny mechanizm, który odpowiada za takie działanie witaminy D.

 

Zahamować produkcję szkodliwego białka

Otóż komórki rakowe produkują białko TGF-β1. Wiąże się ono ze wzrostem komórek, ale też powoduje zwiększenie produkcji innego białka – trombospondyny-1. Tymczasem trombospondyna to jedno z głównych białek, które pozwala chorym komórkom przylgnąć do otrzewnej i skutecznie utworzyć przerzut. Jednak witamina D hamuje produkcję trombospondyny.

 

Obiecujące perspektywy

– Podawanie witaminy D pomaga przywracać środowisko otrzewnej do normalnego stanu. Sugeruje to, że łączenie witaminy D z konwencjonalnymi lekami może zwiększyć ich terapeutyczną skuteczność w leczeniu raka jajnika. Uważamy, że pomaga ona w ochronie przed przyleganiem komórek raka do otrzewnej, co może pozwalać na zapobieganie nawrotom choroby – mówi dr Kitami.

Badacze uważają, że ich odkrycie doprowadzi do opracowania nowych terapii opartych na opisanych mechanizmach.

Opr. rw

Żyj Długo