UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

A-Z Tape Manager Biegaczy

 

Seniorzy

Zachwiania równowagiCo czwarty senior miewa zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Czasami idąc, zbaczają w jedną stronę, jakby jakiś magnes ich tam przyciągał. Odnoszą wrażenie, że świat usuwa im się spod stóp. Te zaburzenia mogą być sygnałem zarówno niegroźnych schorzeń, jak i poważnych, niebezpiecznych chorób. Skąd się biorą te zachwiania i jak je leczyć?

Czytaj więcej...

Nie daj się starościŻycie ludzkie zaprogramowane jest na 120 lat, jednak często sami przyczyniamy się do jego skrócenia. Najpierw ciągły stres, zabieganie, złe odżywianie, pogoń za pieniędzmi i przepracowanie, a kiedy przychodzi czas „zasłużonego” odpoczynku, cała energia życiowa gdzieś ginie.

Czytaj więcej...

Sarkopenia – dolegliwość seniorówSarkopenia to nie choroba, ale zespół objawów wynikających ze zmniejszania się masy mięśni szkieletowych. W rezultacie pacjent ma coraz gorszą sprawność, pojawiają się problemy z poruszaniem się oraz z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak na przykład wstawanie z łóżka. W związku z tym zwiększa się ryzyko upadku, a tym samym – złamania kości i innych urazów oraz wystąpienia niepełnosprawności.

Czytaj więcej...

Pamięć – jak ją ćwiczyćCzym jest ludzka pamięć? Podręcznikowa definicja mówi – umiejętnością zachowywania i powtórnego, wielokrotnego przywoływania nabytych informacji, przeżytych wrażeń, skojarzeń. Od pamięci zwierząt – które potrafią rejestrować i przywołać proste skojarzenia – różni się o wiele bardziej rozwiniętą zdolnością wyciągania logicznych wniosków. My, ludzie, mamy pamięć krótkotrwałą, długotrwałą, historyczną, logiczną, zbiorową... wymieniać można by długo.

Czytaj więcej...

Sytuacja zdrowotna ludzi starszychŻycie staruszka wesołe jest chyba jedynie w piosence. „Starość – nie radość” głosi przysłowie i to raczej jemu wypada przyznać rację. Ludzie starsi, znajdujący się w tak zwanej jesieni życia, mają wiele problemów. Wyznacza je sytuacja rodzinna, materialna, psychiczna. Ryszard Przybylski w książce Baśń zimowa. Esej o starości pisze: Starość to pełne osamotnienie świadomości. Stary Człowiek, jak to mądrze ujął Arystoteles, woli co prawda zaczynać każde zdanie od „sądzę, że”, rezygnując z błazeńskiego „wiem, że”, ale też jak to z okrutną przejrzystością ukazał Eliot, zaczyna się straszliwie nudzić w swoim „sennym kącie”. Nawet najszczęśliwsza, bogata i zdrowa starość jest w gruncie rzeczy tylko wegetacją. Zmrożona kapusta na polu. Żałosne ostatnie astry.

Czytaj więcej...