UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Co może jeść osoba chora na dnę moczanową? Babcia zaproszona na Wigilię podziękowała za zaproszenie, bo nie może jeść różnych potraw. Bardzo nas to zmartwiło, co ugotować żeby przyszła?

Co może jeść osoba chora na dnę moczanową? Babcia zaproszona na Wigilię podziękowała za zaproszenie, bo nie może jeść różnych potraw. Bardzo nas to zmartwiło, co ugotować żeby przyszła?

Chorzy na dnę muszą wykluczyć z diety pokarmy bogate w związki purynowe: podroby (wątroba, mózg, nerki, serca), wywary, sosy mięsne, zupy na wywarach mięsnych, galarety mięsne, sardynki, śledzie, suche strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób) oraz używki (kawa, herbata, kakao). Dozwolone są produkty nie zawierające wcale lub zawierające niewielką ilość związków purynowych: ser, mleko, ryż, owoce. Właśnie te produkty powinny mieć duże zastosowanie w układzie diety w przypadkach dny. Związków purynowych nie zawierają również: masło, śmietana, miód, dżemy, marmolady i cukier. Jednak w połączeniu dny z cukrzycą, hipercholesterolemią lub hiperlipoproteinemią, nie mogą one mieć dużego zastosowania w diecie. Posiłki należy spożywać regularnie - ostatni na 3-4 godziny przed snem, ponieważ w nocy podczas snu zwiększa się ilość zatrzymywanego w ustroju kwasu moczowego.  Potrawy należy przygotowywać bez tłuszczu, tłuszcz na surowo dodawać do ugotowanych potraw. Technika sporządzania posiłków opiera się na gotowaniu w wodzie lub na parze. Mięso gotuje się wyłącznie w dużej ilości wody. Ze względu na małą jego ilość do spożycia dziennie (około 50 g) zaleca się sporządzanie potraw typu risotto, gołąbki itp. Zabrania się spożywania potraw smażonych, pieczonych i duszonych. Konieczne jest również unikanie otyłości i zredukowanie nadwagi. Alkohol należy wykluczyć, a przynajmniej znacznie ograniczyć jego spożycie.  Przeciwwskazane są ostre posty - wyzwalają napady dny.