Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Woda źródlana czy mineralna?

  Magnezu do organizmu równie dobrze moze dostarczyc filtr do wody , ja mam Aquamag i wode magnezową na miejscu. Dla dziecka to na pewno trzeba przegot...
  Elżbieta
 • Wody mineralne. Pić dużo, ale jakie?

  No i pijemy i filtrujemy. mnie w zupełnosci wystarcza dzbanek filtrujący Dafi. Filtr szybko upora sie z chlorem , pije więcej niż 8 szklanek bo po pro...
  Edzia
 • Macierzanka

  Pije macierzanke juz piąty miesiac. Wyleczyla moje nawracajace zapalenie zatok. Goraco polecam!
  Kasia
 • Tętniak aorty – przyczyny, objawy, leczenie

  mój maz ma załozoma przetoke na lewej rece i jest dializowany i teraz zrobil sie jemu tetniak co zteaz ma zrobic
  teresa

Co to jest bakteria E. coli i jak ją leczyć?

Co to jest bakteria E. coli i jak ją leczyć?

Bakteria o łacińskiej nazwie Escherichia coli – w skrócie E. coli,  czyli po polsku pałeczka okrężnicy jest gram-ujemną bakterią wchodzącą w skład fizjologicznej flory bakteryjnej człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Jest także powszechna w glebie i wodzie, gdzie trafia z wydzielinami i kałem. Obecność E. coli w wodach powierzchniowych – tzw. miano Coli jest często stosowanym wskaźnikiem stopnia ich zanieczyszczenia. Bakterie te mogą też zajmować skórę i błony śluzowe jamy ustnej oraz układ oddechowy.

Bakterie okrężnicy są nieszkodliwe w jelicie – a wręcz spełniają tam pożyteczną rolę, biorąc udział w rozkładzie pokarmu oraz produkcji witamin z grupy B oraz witaminy K. Natomiast ich obecność w innych układach może powodować schorzenia. Zależy to jeszcze od rodzaju szczepu bakterii oraz jej ilości – czyli miana.

Gdy bakterie E. coli dostaną się do układu moczowego, to mogą być przyczyną zakażenia tego układu. To najczęstsza przyczyna (60–80%) zakażeń dróg moczowych. Bakteria ta jest też drugim co do częstotliwości czynnikiem etiologicznym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków.
Niektóre szczepy pałeczki okrężnicy produkujące tzw. egzotoksynę mogą powodować zatrucia pokarmowe, a ich źródłem jest zakażony pokarm. Przebieg schorzenia ma różne nasilenie, ale w większości przypadków objawy nie są ciężkie.
U pacjentów, u których doszło do uszkodzenia ściany przewodu pokarmowego – np. po radioterapii bakteria E. coli może doprowadzać do tworzenia ropni narządowych lub ciężkiego schorzenia jakim jest zapalenie otrzewnej. W szpitalach pałeczka okrężnicy może stać się czynnikiem etiologicznym zapalenia płuc, a nawet sepsy.

Leczenie zakażeń pałeczką okrężnicy polega na podawaniu antybiotyku, który powinien być wybrany na podstawie antybiogramu oceniającego wrażliwość obecnych szczepów bakterii.