Reklama
Wyciskarki do soków Kuvings
Wyciskarki do soków Kuvings
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Czyrak – brzydki wrzód czy choroba?

  Na gazik zakraplasz srebro, gazik przykładasz do czyraka, przyklejasz plastrem. Czyrak znika w zależności od jego wielkości. To co jest ważne, nie dop...
  stowtotka
 • Bóle korzonkowe: lumbago, ischias, rwa kulszowa

  Ja też mam teraz problem z rwą kulszową i nie mogę pozbyć się jej już od 8 miesięcy. Diagnoza była, terapia lekami/zastrzykami była, teraz mam rehabil...
  LT
 • Implanty, czyli zęby na tytanie

  Brak zęba to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może nas spotkać… Mi wyrwano górną dwójkę, nie wiedziałam co dalej robić, byłam podłamana bo wszystkie i...
  Marta88
 • Dlaczego lubimy muzykę?

  i dalej nie wiadomo czemu lubimy muzykę... z artykułu wiadomo tylko że słuchanie sprawia przyjemność ale CZEMU???
  Buńka

Co to jest bakteria E. coli i jak ją leczyć?

Co to jest bakteria E. coli i jak ją leczyć?

Bakteria o łacińskiej nazwie Escherichia coli – w skrócie E. coli,  czyli po polsku pałeczka okrężnicy jest gram-ujemną bakterią wchodzącą w skład fizjologicznej flory bakteryjnej człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Jest także powszechna w glebie i wodzie, gdzie trafia z wydzielinami i kałem. Obecność E. coli w wodach powierzchniowych – tzw. miano Coli jest często stosowanym wskaźnikiem stopnia ich zanieczyszczenia. Bakterie te mogą też zajmować skórę i błony śluzowe jamy ustnej oraz układ oddechowy.

Bakterie okrężnicy są nieszkodliwe w jelicie – a wręcz spełniają tam pożyteczną rolę, biorąc udział w rozkładzie pokarmu oraz produkcji witamin z grupy B oraz witaminy K. Natomiast ich obecność w innych układach może powodować schorzenia. Zależy to jeszcze od rodzaju szczepu bakterii oraz jej ilości – czyli miana.

Gdy bakterie E. coli dostaną się do układu moczowego, to mogą być przyczyną zakażenia tego układu. To najczęstsza przyczyna (60–80%) zakażeń dróg moczowych. Bakteria ta jest też drugim co do częstotliwości czynnikiem etiologicznym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków.
Niektóre szczepy pałeczki okrężnicy produkujące tzw. egzotoksynę mogą powodować zatrucia pokarmowe, a ich źródłem jest zakażony pokarm. Przebieg schorzenia ma różne nasilenie, ale w większości przypadków objawy nie są ciężkie.
U pacjentów, u których doszło do uszkodzenia ściany przewodu pokarmowego – np. po radioterapii bakteria E. coli może doprowadzać do tworzenia ropni narządowych lub ciężkiego schorzenia jakim jest zapalenie otrzewnej. W szpitalach pałeczka okrężnicy może stać się czynnikiem etiologicznym zapalenia płuc, a nawet sepsy.

Leczenie zakażeń pałeczką okrężnicy polega na podawaniu antybiotyku, który powinien być wybrany na podstawie antybiogramu oceniającego wrażliwość obecnych szczepów bakterii.

A-Z Tape Manager Biegaczy

A-Z Tape Manager Golfa