UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Leczenie bez ubezpieczenia

  Witam wszystkich próbowałem kiedyś zgłosić się na odwyk lecz dostałem odpowiedz negatywną wręcz usłyszałem w odpowiedzi że nie mam i nie będzie taki...
  porucznik dan
 • Niedociśnienie tętnicze, czyli hipotonia – przyczy...

  U mnie w domu mierzymy ciśnieniomierzem ze sklepu Perfekton, zdarzają nam się spadki ciśnienia, ale nie takie wielkie, jak piszecie w komentarzach, ja...
  irka
 • Ból łokcia

  sam miałem do czynienia z okropnym bólem łokcia - myślałem już że to efekt łokcia tenisisty ale na szczęście okazało się, że nie. dr Więcek zalecił mi...
  Tomek
 • Zapalenie gardła – rodzaje, przyczyny, leczenie, p...

  Mój ból gardła był bardzo denerwujący zwłaszcza rano .Wybrałem się do lekarza profilaktycznie.Zrobiłem badania ogólne wyszły całkiem OK jedynie co to ...
  andrzej

Co to jest bakteria E. coli i jak ją leczyć?

Co to jest bakteria E. coli i jak ją leczyć?

Bakteria o łacińskiej nazwie Escherichia coli – w skrócie E. coli,  czyli po polsku pałeczka okrężnicy jest gram-ujemną bakterią wchodzącą w skład fizjologicznej flory bakteryjnej człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Jest także powszechna w glebie i wodzie, gdzie trafia z wydzielinami i kałem. Obecność E. coli w wodach powierzchniowych – tzw. miano Coli jest często stosowanym wskaźnikiem stopnia ich zanieczyszczenia. Bakterie te mogą też zajmować skórę i błony śluzowe jamy ustnej oraz układ oddechowy.

Bakterie okrężnicy są nieszkodliwe w jelicie – a wręcz spełniają tam pożyteczną rolę, biorąc udział w rozkładzie pokarmu oraz produkcji witamin z grupy B oraz witaminy K. Natomiast ich obecność w innych układach może powodować schorzenia. Zależy to jeszcze od rodzaju szczepu bakterii oraz jej ilości – czyli miana.

Gdy bakterie E. coli dostaną się do układu moczowego, to mogą być przyczyną zakażenia tego układu. To najczęstsza przyczyna (60–80%) zakażeń dróg moczowych. Bakteria ta jest też drugim co do częstotliwości czynnikiem etiologicznym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków.
Niektóre szczepy pałeczki okrężnicy produkujące tzw. egzotoksynę mogą powodować zatrucia pokarmowe, a ich źródłem jest zakażony pokarm. Przebieg schorzenia ma różne nasilenie, ale w większości przypadków objawy nie są ciężkie.
U pacjentów, u których doszło do uszkodzenia ściany przewodu pokarmowego – np. po radioterapii bakteria E. coli może doprowadzać do tworzenia ropni narządowych lub ciężkiego schorzenia jakim jest zapalenie otrzewnej. W szpitalach pałeczka okrężnicy może stać się czynnikiem etiologicznym zapalenia płuc, a nawet sepsy.

Leczenie zakażeń pałeczką okrężnicy polega na podawaniu antybiotyku, który powinien być wybrany na podstawie antybiogramu oceniającego wrażliwość obecnych szczepów bakterii.