UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

czy artogrypoza jest dziedziczna

Chyba chodzi tu o artogrypozę. Termin ten oznacza stan zwyrodnienia stawów, bez podania rodzaju schorzenia. W artrogrypozie cecha charakterystyczną są  nienaturalnie wykrzywione stawy (zwłaszcza kończyn) z następową ograniczoną ich ruchomością. W przypadku choroby Arthrogryposis multiplex congenita (w skrócie AMC) dochodzi do zaburzeń we wczesnym okresie rozwoju płodu (ok 10 tygodnia ciąży) spowodowanych wadliwym rozwojem neurologicznym. Skutkuje to zaburzeniami rozwoju mięśni, zmianami w obrębie tkanki łącznej z hipoplazją i  niedowładami. Efektem tych zaburzeń jest zahamowanie prawidłowego wykształacania się stawów.
Zewnętrznie AMC manifestuje się różnego stopnia zesztywnieniem stawów. Od objęcia procesem jedynie poszczególnych stawów peryferyjnych po prawie wszystkie stawy kończyn, szczęki i kręgosłupa. To w znacznym stopniu ogranicza funkcjonowanie aparatu ruchowego.
Jest to choroba wrodzona, może mieć różną etiologię, ale nie ma dowodów na to, że jest dziedziczna. Najczęstsze przyczyny jej występowania to wady kośćca, nadmierny ucisk na płód, zaburzenia neurologiczne i tkanki mięśniowej, upośledzenie ukrwienia, choroba ciężarnej.