UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

czy artogrypoza jest dziedziczna

Chyba chodzi tu o artogrypozę. Termin ten oznacza stan zwyrodnienia stawów, bez podania rodzaju schorzenia. W artrogrypozie cecha charakterystyczną są  nienaturalnie wykrzywione stawy (zwłaszcza kończyn) z następową ograniczoną ich ruchomością. W przypadku choroby Arthrogryposis multiplex congenita (w skrócie AMC) dochodzi do zaburzeń we wczesnym okresie rozwoju płodu (ok 10 tygodnia ciąży) spowodowanych wadliwym rozwojem neurologicznym. Skutkuje to zaburzeniami rozwoju mięśni, zmianami w obrębie tkanki łącznej z hipoplazją i  niedowładami. Efektem tych zaburzeń jest zahamowanie prawidłowego wykształacania się stawów.
Zewnętrznie AMC manifestuje się różnego stopnia zesztywnieniem stawów. Od objęcia procesem jedynie poszczególnych stawów peryferyjnych po prawie wszystkie stawy kończyn, szczęki i kręgosłupa. To w znacznym stopniu ogranicza funkcjonowanie aparatu ruchowego.
Jest to choroba wrodzona, może mieć różną etiologię, ale nie ma dowodów na to, że jest dziedziczna. Najczęstsze przyczyny jej występowania to wady kośćca, nadmierny ucisk na płód, zaburzenia neurologiczne i tkanki mięśniowej, upośledzenie ukrwienia, choroba ciężarnej.