UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Gvvvgvvvvvvvgggggghhbgggvvvv"?mmmmmmmmmmmmmmmmmkugfrrhhfhfufjdirnfirjtijtktjtitjtjfjfjfjjfjjfjruruufutururururururuururuurururururhgrhrhrrhyryryryrryr...
  Hhdhdhhe
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Czy jest ryzyko urodzenia przez moją żonę dziecka chorego na fenyloketonurię jeśli jest ona zdrowa, ja również nie jestem nosicielem, natomiast moje rodzeństwo jest chore?

Czy jest ryzyko urodzenia przez moją żonę dziecka chorego na fenyloketonurię jeśli jest ona zdrowa, ja również nie jestem nosicielem, natomiast moje rodzeństwo jest chore?

Fenyloketonuria jest chorobą dziedziczoną w sposób recesywny - tzn. żeby ujawniła się choroba, dziecko musi dostać od każdego z rodziców "chory" gen, czyli musi być homozygotą. Pisze Pan, że nie jest nosicielem, co należy zrozumieć, że były wykonane badania genetyczne to stwierdzające. W takim przypadku gdyby nawet żona była nosicielką "chorego" genu, to z Pana strony dziecko nie otrzyma do pary genu, który spowodowałby chorobę. Czyli w tej sytuacji potomstwu nie grozi fenyloketonuria. Jeżeli oboje rodzice są zdrowi, ale są nosicielami genu determinującego recesywnie dziedziczoną chorobę, to według rachunku prawdopodobieństwa 25% ich potomstwa będzie chorowało.