UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Czy jest ryzyko urodzenia przez moją żonę dziecka chorego na fenyloketonurię jeśli jest ona zdrowa, ja również nie jestem nosicielem, natomiast moje rodzeństwo jest chore?

Czy jest ryzyko urodzenia przez moją żonę dziecka chorego na fenyloketonurię jeśli jest ona zdrowa, ja również nie jestem nosicielem, natomiast moje rodzeństwo jest chore?

Fenyloketonuria jest chorobą dziedziczoną w sposób recesywny - tzn. żeby ujawniła się choroba, dziecko musi dostać od każdego z rodziców "chory" gen, czyli musi być homozygotą. Pisze Pan, że nie jest nosicielem, co należy zrozumieć, że były wykonane badania genetyczne to stwierdzające. W takim przypadku gdyby nawet żona była nosicielką "chorego" genu, to z Pana strony dziecko nie otrzyma do pary genu, który spowodowałby chorobę. Czyli w tej sytuacji potomstwu nie grozi fenyloketonuria. Jeżeli oboje rodzice są zdrowi, ale są nosicielami genu determinującego recesywnie dziedziczoną chorobę, to według rachunku prawdopodobieństwa 25% ich potomstwa będzie chorowało.