UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Czy można jakoś wpłynąć na pojawienie się rozszczepu wargi i podniebienia u następnego dziecka?

Czy można jakoś wpłynąć na pojawienie się rozszczepu wargi i podniebienia u następnego dziecka?

Etiologia rozszczepu podniebienia i wargi nie jest do końca poznana. Wiadomo, że doświadczalnie u zwierząt pojawia się np. w sytuacji nadmiaru lub braku witaminy A. Oprócz przyczyn środowiskowych wymienia się predyspozycje genetyczne. Obserwuje się występowanie tych wad jako jednej z cech ciężkich wad genetycznych – czyli ta wada towarzyszy innym. Natomiast dziedziczenie tej wady jako pojedynczej ma charakter wielogenowy, lecz do jej ujawnienia potrzebne są także czynniki środowiskowe. Mówiąc inaczej – nie wystarczy sam defekt genetyczny, ale dodatkowo muszą „dołożyć się” uwarunkowania środowiskowe. Świadczy o tym występowanie wady u bliźniąt jednojajowych z korelacją 47% - czyli jedynie co druga para bliźniąt ma tą samą wadę, a w pozostałych przypadkach  występuje jedynie u jednego z bliźniąt. 

Wśród przyczyn środowiskowych zwiększających ryzyko wystąpienia wady należy wymienić:
- niedobór tlenu w czasie rozwoju płodowego
- nikotynizm matki
- alkoholizm matki
- promieniowanie jonizujące
- niedobór witamin jak kwas foliowy oraz przedawkowanie witaminy A i E
- choroby matki w czasie ciąży – np. różyczka, grypa,
- przyjmowanie niektórych leków np. hydantoiny

Analizując powyższe przyczyny mamy gotową odpowiedź jak należy postępować w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia rozszczepu podniebienia lub wargi. Kobieta planująca ciążę musi absolutnie zrezygnować z używek, zdrowo się odżywiać, unikać promieniowania jonizującego (ochrona na stanowisku pracy we wczesnym okresie ciąży!)  oraz poddać się systematycznej opiece lekarskiej.