UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Jak leczyć pryszcze?

Jak leczyć pryszcze?

Tzw. pryszcze są zmianami skórnymi towarzyszącymi  trądzikowi młodzieńczemu. To przewlekła choroba skóry związana z okresem dojrzewania, która jest zmorą niejednego młodego człowieka. Jest jednocześnie najpopularniejszą przypadłością dermatologiczną, której leczenie bywa  długotrwałe, wymagające determinacji i konsekwencji. Zmiany skórne najczęściej występują na twarzy, ale także pojawiają się na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Trądzik powstaje w mieszkach włosowych, do których wydzielany jest łój z gruczołów łojowych. Przy nadmiernej pracy gruczołów łojowych, złym oczyszczaniu skóry i zaburzeniach metabolicznych związanych z gospodarką hormonalną, które występują w okresie pokwitania  może dojść do tworzenia się zmian zapalnych wokół mieszków włosowych – czyli tzw. pryszczy. Skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji, a w odpowiednim momencie także leczenia – nawet antybiotykami. Zaniedbanie leczenia trądziku młodzieńczego grozi pozostawieniem nie odwracalnych zmian na skórze – plam i blizn. 
 
Aby skutecznie walczyć z trądzikiem należy:
 
1. Dbać o higienę ciała i twarzy – myć się delikatnym żelem o zbilansowanym pH, używać kosmetyków nie zawierających drażniących składników.
2. Nie dotykać niepotrzebnie twarzy, co sprzyja roznoszeniu bakterii.
3. Stosować roślinne kuracje wspomagające leczenie przeciwzapalne oraz miejscowo do pielęgnacji skóry preparaty zawierające komponenty roślinne – np. krem No-Scar.
4. Dbać o odpowiednią dietę obfitującą w błonnik – owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, a ograniczającą produkty wysoko przetworzone, dania typu fast food, słodycze, potrawy ostro przyprawione. Mleko i przetwory mleczne są produktami, co do których dietetycy nie są zgodni, a prawdopodobnie wynika to z różnych, indywidualnych reakcji na te produkty. Dlatego temat spożywania nabiału należy zostawić otwarty, a każdy zainteresowany powinien sam zaobserwować wpływ mleka na stan skóry. Korzystna jest obecność w diecie pokarmów zawierających cynk. 
5. Wypijać 2 litry wody dziennie (a nie słodkich napojów gazowanych!)
6. Systematycznie oczyszczać skórę, stosując np. raz w tygodniu parówki na twarz (zagotować w garnku wodę i na około 10 minut nachylić się nad parującym garnkiem – potem przemyć twarz zimną, przegotowaną wodą).
 
Można też do takich zabiegów używać odwarów z roślin leczniczych – np. Manayupy lub Vilcacory. Leczenie uporczywego trądziku powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa, a także przy pomocy doświadczonej kosmetyczki przeprowadzającej odpowiednie zabiegi.