UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Jak sobie radzić z bolesnym miesiączkowaniem?

Jak sobie radzić z bolesnym miesiączkowaniem? W pierwsze dni nie mogę się na niczym skoncentrować, nie śpię w nocy.

Bolesne miesiączkowanie to powszechny i chyba ciągle niedoceniany problem zdrowotny wielu dziewcząt i kobiet. Dość powiedzieć, że jest to w tej grupie najczęstszy powód jednodniowej absencji w pracy lub w szkole. Z medycznego punktu widzenia bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhoea) to silny ból podbrzusza i często okolicy krzyżowej z towarzyszącymi skurczami macicy. Niekiedy objawy te połączone są z bólem głowy, ogólną drażliwością, nudnościami i biegunką. Opisywane dolegliwości pojawiają się przed miesiączką i trwają przez jej pierwsze dni.
Występowanie bolesnego miesiączkowanie może wynikać z różnych stanów patologicznych – natury organicznej lub czynnościowej, albo mieć związek z czynnikami psychicznymi. Do przyczyn organicznych zaliczamy m.in. niedorozwój narządów płciowych, stany zapalne przydatków i przymacicz, zmiany położenia i wady macicy, zwężenia kanału szyjki macicy, mięśniaki i endometriozę. Wśród przyczyn czynnościowych wymienia się nadmierną kurczliwość mięśnia macicy i nieprawidłowe złuszczanie endometrium, które mogą wynikać głównie z zaburzeń hormonalnych.
Inny podział przyczyn bolesnego miesiączkowania dzieli je na pierwotne, czyli występujące u dziewcząt już od pierwszych miesiączek i wtórne, które pojawiają się u kobiet nie mających wcześniej takich problemów. Wtórne bolesne miesiączkowanie może być niepokojącym objawem różnych chorób – endometriozy, polipów macicy, stanów zapalnych toczących się w obrębie miednicy, ale także może wiązać się np. z antykoncepcją (z obecnością wkładki wewnątrzmacicznej).
Podsumowując jakże szeroki temat bolesnego miesiączkowania należy podkreślić, że jego leczenie w sposób oczywisty zależy od przyczyny. Dlatego też podstawowe znaczenie ma tu prawidłowe rozpoznanie ginekologiczne. Jeżeli nie występują wymienione wyżej czynniki organiczne lub czynnościowe, to podłożem złego samopoczucia związanego z miesiączką są być może problemy emocjonalne. Pewna grupa dziewcząt i kobiet nie akceptuje fizjologicznych aspektów swojej płci lub psychicznie jest nieprzygotowana na taką comiesięczną niedyspozycję. Ogromną rolę do spełnienia mają starsze kobiety w rodzinie, które powinny zadbać o właściwe uświadomienie dziewcząt. Niestety zdarza się, że miesiączkowanie zostaje im przedstawione jako najgorsza cecha kobiecości, a wtedy nic dziwnego, że budzi lęk i kojarzy się z cierpieniem.