UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Jaka reakcja organizmu na alergen jest bezpośrednią przyczyną wstrząsu anafilaktycznego - histamina, przeciwciała, czy też są to inne czynniki?

Jaka reakcja organizmu na alergen jest bezpośrednią przyczyną wstrząsu anafilaktycznego - histamina, przeciwciała, czy też są to inne czynniki?

Reakcja anafilaktyczna (inaczej wstrząs) jest typem natychmiastowej reakcji alergicznej na ponowny kontakt z alergenem. Wywołuje ją szybkie uwalnianie mediatorów - zarówno histaminy jak i przeciwciał typu IgE, które wzbudzają natychmiastową reakcję narządów docelowych. Reakcja ta może dotyczyć różnych narządów, ale najczęściej obejmuje skórę, płuca, przewód pokarmowy i układ krążenia. Nasilenie anafilaksji jest różne (trudno ustalić od czego to zależy) - od pokrzywki skórnej lub obrzęku, przez głębokie zaburzenia krążeniowo-oddechowe w skrajnych przypadkach doprowadzające do zgonu. Reasumując -  wiele czynników jest odpowiedzialnych za wystąpienie i nasilenie wstrząsu anafilaktycznego.