UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Jakie produkty spożywcze powinnam jeść, by przyspieszyć przemianę materii?

Jakie produkty spożywcze powinnam jeść, by przyspieszyć przemianę materii?

Określenie „słaba przemiana materii” funkcjonuje jako przyczyna tycia. Wiele osób uznaje takie stwierdzenie za usprawiedliwienie nadwagi i nieudanych prób schudnięcia. Tymczasem sami także możemy wpływać na tempo przemiany materii.
Przemiana materii - czyli metabolizm, to przemiany biochemiczne i towarzyszące im przemiany energii, które zachodzą w komórkach żywych organizmów. Metabolizm stanowi podłoże wszelkich zjawisk biologicznych. To, co nas interesuje w kontekście odchudzania oznacza proces przetwarzania i wykorzystywania jedzenia przez organizm. „Dobra" przemiana materii to szybkie i sprawne przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, tak aby wszystko spalić i nic nie odkładać na zapas.

Tempo przemiany materii zależy od wielu czynników - m.in. od: genów, czyli predyspozycji rodzinnych, wieku, płci, masy ciała, trybu życia, sposobu odżywiania oraz stanu zdrowia. Na niektóre z tych czynników nie mamy, niestety, wpływu. Innymi jak najbardziej możemy kierować i sprawić, że przemiana materii będzie szybsza czyli „lepsza".

Styl życia
Im bardziej siedzący, tym metabolizm wolniejszy. Jeśli praca  wymaga siedzenia  przez 10 godzin, to należy zmobilizować się do ruchu rano, wieczorem i w wolne dni. iść na spacer, wsiąść na rower, chodzić na basen, siłownię czy aerobik.

Dieta
Dla tempa metabolizmu istotna jest regularność. Powinno się  jeść o mniej więcej tych samych porach (najlepiej 3 większe i 1-2 mniejsze posiłki, co trzy-cztery godziny).

Zarówno stosując dietę, jak i odżywiając się normalnie, można niedużym wysiłkiem nieco przyspieszyć przemianę materii. 
A oto specjalne zalecenia dietetyczne:
- Dodawaj do potraw przyspieszające trawienie przyprawy ziołowe: imbir, cynamon, oregano, estragon, bazylię,
- Jadaj często produkty bogate w jod, czyli pierwiastek potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy produkującej hormony, które regulują metabolizm (ryby i owoce morza, szpinak, szczypiorek, jaja). Kupując wodę mineralną, wybieraj taką z duża zawartością tego pierwiastka.
- Wypijaj  minimum 8 szklanek wody dziennie.
- Spożywaj produkty bogate w błonnik (gruboziarniste kasze, razowe pieczywo, warzywa, owoce). Dosypuj do potraw otręby.
- Stosuj suplementy dietetyczne zawierające naturalne składniki korzystnie wpływające na metabolizm – np. Spirulinę (algi), Hoodię, Colon C.
- Każdego ranka przed śniadaniem wypij filiżankę kawy lub mocnej herbaty, gdyż kofeina zwiększa  przemianę materii.