UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Mam stwierdzone AMD - postać suchą.Z opinii lekarza okulisty POZ wynika ,że ten rodzaj zwyrodnienia plamki żółtej jest nie do leczenia z NFZ. Czy za tym można leczyć prywatnie ze skutkiem?

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to choroba, której podłożem jest zwyrodnienie plamki żółtej zlokalizowanej w centralnej części siatkówki oka. Proces temn postepując prowadzi do pogorszenia się widzenia, a w końcu do całkowitej ślepoty. W krajach rozwiniętych odpowiada za większość przypadków utrawty wzroku po 65 roku życia. AMD dzieli się na dwie formy: sucha i wilgotną. Choroba występuje w 2 postaciach: najczęstszej (90 %) zachorowań formy suchej i o wiele rzadszej wilgotnej. W przypadku postaci suchej mamy do czynenia z patologicznymi złogami odkładającymi się w siatkówce, tak zwanymi druzami. W postaci wilgotnej zaś następuje w obrębie plamki żółtej nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Leczenie postaci wilgotnej sprowadza się do zalecenia diety bogatej w witaminy, minerały, a także stosuje się suplementację wtamin, minerałów oraz podaje preparaty zawierające luteinę oraz kwasy tłuszczowe. Omega-3. Jednak wszystkie te działania służą jedynie spowolnieniu procesu.

Leczenie postaci wilgotnej, ze względu na jej inne podłoże, jest inne. Podaje się do gałki ocznej preparaty hamujące rozwój patologicznych naczyń krwionośnych. Metoda wprowadzona jest od kilku lat, ale wydaje się być bardzo efektywną. Opisano bowiem przypadki nie tylko zatrzymania procesu, ale także przywrucenia prawidłowego widzenia.