UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Porady eksperta. Cukrzyca a niewydolność nerek

Panie Doktorze!

Mam 60 lat, od kilku lat leczę się z powodu cukrzycy 2 typu, a stwierdzono u mnie także nadciśnienie. Biorę wiele leków, ale boję się, że mogą mi szkodzić na nerki. Słyszałem, że często pacjenci z cukrzycą muszą być dializowani, bo rozwija się u nich niewydolność nerek. Czy mogę zmniejszyć dawki leków, by nie dopuścić do uszkodzenia nerek? A może są jakieś preparaty roślinne, które skutecznie wzmocnią nerki?

 

Szanowny Panie.

Konsekwencją cukrzycy, która Pana najbardziej interesuje, są mikroangiopatie – czyli wywołane podwyższonym poziomem glukozy w surowicy procesy uszkodzenia drobnych naczyń włosowatych. Dotyczą one wielu narządów, w tym: siatkówki oka, serca, nerek czy dystalnych części kończyn. Powodują zaś w efekcie, o ile cukrzyca nie będzie w porę rozpoznana i właściwie leczona, odpowiednio do narządu: ślepotę w przypadku retinopatii, chorobę wieńcową mięśnia serca, martwicę palców dłoni i stóp i wreszcie – w przypadku nerek – ich narastającą niewydolność. Pierwszym sygnałem, że coś się z nerkami dzieje niedobrego, jest białkomocz. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania okresowe, zwłaszcza u osób po 40. roku życia. Należy tu dodać, że nim wystąpią objawy mikroangiopatii, może upłynąć nawet 10 lat, a wówczas zmiany spowodowane chorobą mogą już być nieodwracalne. Dlatego przy okazji badań okresowych warto oznaczać poziom glukozy w surowicy na czczo. Jego podwyższenie będzie sygnałem do wzmożonej ostrożności, rewizji diety i likwidacji nadwagi, która zdecydowanie sprzyja cukrzycy typu 2. Inne znamienne zwiastuny cukrzycy to przewlekła senność i zmęczenie, nadmierne pragnienie, świąd skóry, zwłaszcza okolicy narządów płciowych, grzybice skóry i śluzówek, czyraczność, trudno gojące się rany. Wszystkie te objawy powinny zaprowadzić pacjenta pod drzwi gabinetu lekarza. Wracając do mikroangiopatii, może ona też być przyczyną nadciśnienia, więc w Pana przypadku nie leki, lecz cukrzyca mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrane leki zdecydowanie powinny temu procesowi zapobiec. Poza tym nigdy nie wolno zmieniać dawek leków bez porozumienia się z lekarzem, który je zalecił! Oczywiście, nie byłbym sobą, gdybym nie zaproponował Panu wspomagających leczenie cukrzycy preparatów roślinnych. A najefektywniejsze są moim zdaniem YACON, CUTI-CUTI i PASUCHACA.

 

Dr Felipe Mirez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA