UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Chrapanie – jak powstaje, czym zagraża, leczenie, ...

  Podobno bezdechy mogą powodować nawet choroby serca. Szkoda zdrowia, lepiej isć do lekarza. Sam leczyłem się u dr Kukwy na Ursynowie. Super klinika i ...
  robert
 • Leczenie bez ubezpieczenia

  więc dla wszystkich chorujących z tego co czytam jest tylko jedno wyjście...... iść do więzienia......... taki mamy chory kraj
  obywatel RP
 • Bóle kręgosłupa. Czynniki ryzyka

  Polecam wypróbować koszulki od Woolmed - uszyte z wełny merynosów na plecach oraz bawełny, posiadają fenomenalne właściwości łagodzące bóle pleców reu...
  kopeć
 • Kiedy drga powieka

  To może być żelazo i magnez ale i coś poważniejszego. Zapraszam do mojego artykułu o tytule [LINK=https://dobrzewidze.wordpress.com/2016/08/19/dlaczeg...
  Jurek

Porady eksperta. Liszaj płaski

Drogi Panie Profesorze.

U mojej 28-letniej córki pojawiły się przed dwoma laty na skórze małe, wyraźnie odgraniczone od otoczenia, płaskie, grudkowate wykwity. Niekiedy mają one tendencję do zlewania się, tworzą wówczas płaskie, swędzące, pokryte łuskami liszaje. Podobne zmiany pojawiają się wtedy także w jamie ustnej. Zmiany te, choć samoistnie ustępują, po kilku miesiącach pojawiają się ponownie. Co to za choroba? Jak jej zaradzić? Czy medycyna andyjska zna jakieś skuteczne na nią lekarstwo?

 

Szanowna Pani.

Opis, który Pani przytoczyła, odpowiada nawet bardzo precyzyjnie schorzeniu, które nazywa się liszaj płaski, po łacinie lichen planus. Jednak wolałbym, by zweryfikował moje rozpoznanie lekarz dermatolog podczas rutynowej wizyty. On też po postawieniu rozpoznania zaproponuje leczenie. Ja ze swej strony dodam, że bardzo skuteczne we wspomaganiu liszaja są vilcacora, canchalagua, aceite de copaiba oraz zarzaparilla.

Wracając do samej choroby, liszaj płaski, to choroba, której przyczyna nie jest niestety znana. Jej wystąpienie wiąże się z zażywaniem niektórych leków. Najbardziej podejrzane są preparaty zawierające związki złota, arsenu i bizmutu, a także pochodne mepakryny i chinidyny. Wystąpienie liszaja ma też związek ze schorzeniami wątroby i przeszczepami narządów.

Zmiany skórne, najczęściej w postaci swędzących grudek, pojawiają się zazwyczaj nagle, choć niekiedy narastają stopniowo. Zmiany w obrębie jamy ustnej występują u połowy chorych, czasami poprzedzają wystąpienie zmian na skórze.

Choroba ma charakter przewlekły, z okresami remisji i zaostrzeń, dotyczy przede wszystkim osób dorosłych. Wykwity na szczęście zanikają na ogół bez pozostawiania śladów. Poza tym choroba nie daje zmian w narządach wewnętrznych.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych w celu zmniejszenia świądu, stosowania miejscowo sterydów i tretynoiny. Niekiedy trzeba zastosować terapię sterydami wewnętrznie, w osłonie ranigastu. Inne metody terapii stosowane w leczeniu liszaja to fototerapia, podawanie etrentinatu i cyklosporyny. Zmiany w jamie ustnej mogą wymagać stosowania leków o działaniu miejscowo znieczulającym (zawierających lidokainę lub benzydaminę – np. Tantum Verde). Choroba może też ustępować samoistnie, ale zdarzają się nawroty po latach remisji.

 

Prof. Manuel Fernandez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA