UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Porady eksperta. Łysienie plackowate

 

Panie Profesorze.

Mój 35-letni syn od kilku lat cierpi na łysienie plackowate. Leczony jest przez najlepszych dermatologów. Niestety choroba postępuje. Wprawdzie to mężczyzna, ale jednak bardzo źle znosi utratę włosów. Czy coś nowego odkryto w dziedzinie tego schorzenia jeśli chodzi o przyczyny, a może i leczenie.

 

Szanowna Pani.

Łysienie plackowate jest niestety dość częstą – 0,1–0,2% populacji światowej – chorobą. Tyczy ze względów oczywistych skóry owłosionej. Opisuje się – w zależności od stopnia nasilenia zmian – kilka odmian tej choroby, a więc:

  • łysienie plackowate zwykłe z okrągłymi czy owalnymi, niekiedy zlewającymi się ogniskami łysienia
  • łysienie plackowate całkowite, gdzie nie stwierdza się włosów na skórze głowy, z wyjątkiem brwi i rzęs, oraz włosów łonowych i meszkowych
  • łysienie plackowate uogólnione z całkowitą utratą włosów.

Niekiedy – i tak chyba jest w przypadku Pani syna – występuje łysienie uogólnione, oporne na jakiekolwiek leczenie, tzw. łysienie plackowate złośliwe, prowadzące zazwyczaj do całkowitego wyłysienia. Łysieniu dodatkowo towarzyszyć mogą zmiany dystroficzne płytek paznokciowych (punkcikowate wgłębienia – objaw naparstka), podłużne pobruzdowania, zmiany zabarwienia płytki, jej kruchość i rozdwajanie się wolnego brzegu płytki.

Teorii na temat przyczyn tej przypadłości jest kilka. Najczęściej przywoływane w piśmiennictwie dermatologicznym to:

  • immunologiczna
  • autoimmunologiczna
  • zakładająca rolę nasilenia procesu apoptozy
  • genetyczna
  • psychogenna.

Inne postulują najczęściej związek wystąpienia łysienia z zaburzeniami w unerwieniu i unaczynieniu owłosionej skóry, przyjmowanymi lekami lub zakażeniami wirusowymi. Poszukiwano związku zakażeń wirusowych, zwłaszcza wirusem cytomegalii, a także leków (np. leków immunosupresyjnych – cytostatyków). U chorych z łysieniem plackowatym stwierdzono również istotne obniżenie poziomu cynku, żelaza i magnezu, oznaczane zarówno w surowicy krwi, jak i we włosach.

Reasumując, pragnę stwierdzić, że łysienie plackowate to wciąż jeden z największych, nierozwiązanych niestety problemów dermatologii klinicznej. Choćby dlatego, że brak pewności co do przyczyny wystąpienia tej choroby nie daje możliwości wprowadzenia skutecznej terapii. Jeśli myślała Pani o zastosowaniu roślin andyjskich, niekiedy proces chorobowy zwalniało zastosowanie vilcacory, maki, zarzaparilli wraz z szamponem i odżywką na bazie maki.

 

Prof. Manuel Fernandez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA