UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Porady eksperta. Rak piersi

 

Panie Profesorze.

Rodzina moja obciążona jest chorobą nowotworową. Dziadek zmarł na raka jelita grubego, u mamy operowano raka piersi lewej. Jestem tym przerażona. Mam 28 lat i to mi spędza sen z powiek. Proszę napisać, co wywołuje nowotwory piersi, co robić, by ustrzec się tej strasznej choroby, jak w porę rozpoznać raka piersi.

 

Szanowna Pani.

Niebezpieczeństwo związane z zachorowaniem na raka piersi wzrasta w przypadku pierwszej ciąży w późnym wieku. Obciążeniem są także wczesna pierwsza miesiączka jak i późna menopauza. Oczywiście sprzyjają ich wystąpieniu również obciążenie rodzinne, więc słusznie oczekuje Pani w tej materii porady.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi ma związek z napromienianiem, nadwagą, hormonalną terapią zastępczą i doustną antykoncepcją, a także występowaniem niektórych, nienowotworowych chorób piersi. Nie każdy bowiem guz piersi jest nowotworem, a zwłaszcza nowotworem złośliwym. Pamiętajmy: nowotwór łagodny to guz, który uciska na otaczające struktury, ale ich nie przerasta, nie uszkadza. Cechą nowotworu złośliwego natomiast jest naciekanie, czyli przerastanie i niszczenie otaczających tkanek, jak również zdolność do dawania drogą naczyń krwionośnych lub limfatycznych przerzutów często do odległych miejsc organizmu.

W zapobieganiu rakowi istotne znaczenie ma prawidłowe odżywianie się: redukcja spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie udziału warzyw i owoców w diecie, oraz unikanie mocnych alkoholi. Oczywiście istotne jest przy tym badanie kontrolne piersi: Rozumiem przez to samokontrolę – już od 20 roku życia, a po trzydziestce systematyczne kontrole piersi przez lekarza, a także coroczna kontrola mammograficzna, a przy wątpliwościach diagnostycznych – badanie ultrasonograficzne. Rak odpowiednio wcześnie wykryty umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne są wspomniane wyżej badania.

Gdy kobieta stwierdzi w trakcie samokontroli niebolesny guz, powinna niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Jak już wspomniałem nie każdy guz jest złośliwy, nie należy więc wpadać w panikę. Bardzo często guzek jest bowiem efektem działania hormonów. Jednoznaczne rozpoznanie należy jednak do lekarza. Inne niepokojące objawy to asymetria piersi, zaciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie bądź lokalne pomarszczenie skóry, jednostronny, często krwisty wyciek z brodawki. Niepokój powinny też budzić powiększone węzły chłonne, szczególnie w okolicach pach.

Sugeruję profilaktyczną terapię roślinami andyjskimi, w skład której wchodzą: Vilcacora, Tahuari, Sangre de drago i Graviola.

 

Prof. Manuel Fernandez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA