UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Witam! Czy w okresie ataku dny moczanowej można pić sok jabłkowy, z buraków czerwonych i innych warzyw i owoców, prosto z sokowirówki. Czy codzienne picie tych soków nie wpływa na wyzwolenie ataku dny?

Witam! Czy w okresie ataku dny moczanowej można pić sok jabłkowy, z buraków czerwonych i innych warzyw i owoców, prosto z sokowirówki. Czy codzienne picie tych soków nie wpływa na wyzwolenie ataku dny?

Dna inaczej skaza moczanowa, podagra, artretyzm to choroba przemiany materii. Polega na nadmiernym wytwarzaniu w organizmie kwasu moczowego, który odkłada się w postaci kryształków w stawach i tkankach okołostawowych. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, wzrostem ciepłoty zajętego stawu oraz gwałtownym atakiem bólu - tak zwanym napadem dny. Najczęściej zmiany dotyczą stawu śródstopo-paliczkowy dużego palucha u nogi. W przebiegu choroby wytwarzają się tak zwane guzki dnawe (inaczej: guzki artretyczne) w stawach, ścięgnach, kaletkach maziowych lub w małżowinie usznej. Każda postać dny wymaga jak najszybszego leczenia specjalistycznego.  Dna to typowa choroba cywilizacyjna, związana ze sposobem odżywiania: zbyt dużo mięsa (zwłaszcza wieprzowiny), nadmiar potraw tłustych, bogatych w białko, nadmierne spożycie alkoholu i kawy. Także źle prowadzone diety odchudzające mogą być przyczyną wystąpienia dny. Najczęściej chorują mężczyźni po czterdziestym piątym roku życia (około 20 razy częściej niż kobiety). Wprawdzie dna jest schorzeniem nieuleczalnym, ale odpowiedni tryb życia i dieta, ewentualnie wspomaganie środkami farmakologicznymi, zwykłe umożliwiają uniknięcie napadów dny i powikłań.
 
Z diety chorzy na dnę muszą wykluczyć pokarmy bogate w jądra komórkowe, bo zawierają one dużą ilość związków purynowych. Należą do nich: podroby (wątroba, mózg, nerki, serca), wywary i sosy mięsne, zupy na wywarach mięsnych, galarety mięsne, sardynki, śledzie, suche strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób).  Z warzyw nie należy jeść szpinaku, szczawiu, groszku zielonego, fasolki szparagowej, a także nie wolno pić używek (kawa, herbata, kakao, alkohol, zwłaszcza czerwone wino i piwo). Można za to bezpiecznie jeść sery, mleko i jego przetwory, ryż, owoce i soki owocowe. Posiłki chorzy na dnę powinni spożywać regularnie - ostatni na 3-4 godziny przed snem, ponieważ w nocy podczas snu zwiększa się ilość zatrzymywanego w ustroju kwasu moczowego. Potrawy przygotowywać należy bez tłuszczu; gotować w wodzie lub na parze. Mięso gotuje się wyłącznie w dużej ilości wody. Nie wolo choremu spożywać potraw smażonych, pieczonych i duszonych.

Polecamy także następujące artykuły:
Dieta w dnie moczanowej