UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Witam! Dziś moja mama dowiedziała się, że jest nosicielką wirusa HPV. Tu moje pytanie: czy mieszkając z mamą jesteśmy narażeni na zarażenie się tym wirusem (w szczególności moja żona)?

Witam! Dziś moja mama dowiedziała się, że jest nosicielką wirusa HPV. Tu moje pytanie: czy mieszkając z mamą jesteśmy narażeni na zarażenie się tym wirusem (w szczególności moja żona)?

HPV to skrót od nazwy wirusa brodawczaka ludzkiego. Wirus ten występuje powszechnie w populacji ludzkiej. Źródła medyczne podają, iż na całym świecie zakażonych nim jest około 630 milionów. Istnieje ponad 100 typów tego wirusa, z których około 30 typów odpowiada za infekcje narządów moczopłciowych kobiet i mężczyzn.

Mniej więcej 50 aktywnych seksualnie dorosłych jest zakażona HPV, z czego w 80 % są to kobiety. Zakażenie wirusem najbardziej rozpowszechnione jest wśród młodych osób dorosłych w wieku 18-28 lat. W większości przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo, ale do jego przeniesienia z jednej osoby na drugą może mimo to dojść. Wprawdzie większość zakażeń wirusem HPV ustępuje samoistnie w ciągu roku, jednak zakażenia "wysokiego ryzyka" tzn typami 16, 18, 31 i 45 HPV, jeśli przetrwają, mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczopłciowych. Wirusy HPV "niskiego ryzyka" powodują z kolei powstawanie brodawek w okolicy narządów moczopłciowych.

Ryzyko zakażenia można ograniczyć, poprzez ograniczenie liczby partnerów seksualnych i używanie prezerwatyw. Jednak jedyną, w 100% pewną metodą uniknięcia zakażenia wirusem HPV jest unikanie kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi.

Poza przenoszeniem się podczas kontaktów seksualnych, sporadycznie może dojść do przekazania zakażenia okołoporodowo - przez zakażone matki noworodkom. Więc przy zachowaniu podstawowych zasad higieny można bezpiecznie mieszkać z osobą zakażoną HPV.