UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Witam! Farmakologiczne środki antycholesterolowe mają fatalne działanie uboczne (bóle mięśni itp.) Dobrze znoszę roślinne STANOLE. W jakich roślinach jest ich najwięcej?

Witam! Farmakologiczne środki antycholesterolowe mają fatalne działania uboczne (bóle mięśni itp.) Dobrze znoszę roślinne STANOLE. W jakich roślinach jest ich najwięcej?

Od kilkudziesięciu lat trwają badania nad wpływem fitosteroli zawartych w roślinnych produktach spożywczych na zdrowie – a przede wszystkim na zapobieganie miażdżycy. Wyniki wielu prac wskazują na korzystne obniżanie poziomu cholesterolu przez fitosterole. W skład fitosteroli wchodzą sterole – związki nienasycone, które w większych ilościach obecne są w roślinach oraz w śladowej ilości związki nasycone czyli stanole. To właśnie głównie stanole zmniejszają w jelitach wchłanianie cholesterolu ze spożytego pokarmu, a przez to chronią organizm przed miażdżycą. Wykazano, że dopiero 2 g stanoli w codziennej diecie wykazuje taki prozdrowotny efekt, natomiast przeciętnie dostarczamy ich około 200-400 mg. Największe ilości fitosteroli znajdują się w roślinach strączkowych, sezamie, nasionach słonecznika oraz w olejach – kukurydzianym, lnianym, sezamowym, słonecznikowym. Nie ma jednak praktycznej możliwości dostarczenia w tych produktach wystarczającej porcji stanoli – np. w 100 g oleju słonecznikowego jest ok. 725 mg fitosteroli. 
W związku z tym specjaliści od żywienia poszli dalej, tworząc tzw. żywność funkcjonalną, czyli służącą zdrowiu poprzez wzbogacenie jej w pewne składniki. Tak np. powstały margaryny Benecol i Pro-activ, które zawierają zwiększoną zawartość stanoli. Sterole uzyskuje się z surowców roślinnych (m.in. z drzew iglastych), a potem przez uwodornienie otrzymuje się pożądane stanole.

Światowy program zwalczania miażdżycy stawia następujące zalecenia:
- Ilość spożywanych nasyconych kwasów tłuszczowych w codziennej diecie  mniej niż 7% ogólnej puli energii.
- Maksymalnie wykluczyć z diety izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Ilość cholesterolu w diecie mniej niż 200 mg dziennie.
- Spożywać ok. 10-25 g błonnika.
- Spożywać 2 g stanoli dziennie.
- Redukować nadwagę.
- Regularnie stosować aktywność fizyczną